Pokud primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková doufala, že v zastupitelích šestého městského obvodu nalezne oporu proti přípravnému výboru, tak se to rozhodně nepotvrdilo. Jak ukázala schůze mimořádného zastupitelstva ve Svítkově, vztahy mezi malou a velkou radnicí jsou na bodu mrazu.

Diskuse se točila především kolem rozpočtu nově vzniklé obce, obě strany sporu se vzájemně obviňovaly z účelových a nepravdivých tvrzení.

„Město se od iniciativy přípravného výboru distancuje. Chceme občanům podat pravdivé a přesné informace. Proto chystám další dva dopisy, ve kterých budu reagovat na jednotlivé části brožury, kterou vydal přípravný výbor. Referendu bránit nemůžeme, ale pochopitelně nás netěší," nechala se slyšet Štěpánka Fraňková.

Zastrašují?

Na zasedání zastupitelů měla možnost vystoupit rovněž zmocněnkyně přípravného výboru, který chystá referendum k odtržení od Pardubic, Kateřina Bürgerová.

„Pořádali jsme debaty o budoucnosti městských obvodů a z nich vyplynulo, že jsou občané nespokojeni s tím, jak se město chová k okrajovým částem. Z našich analýz pak vyplynulo, že by z rozpočtu nově vzniklé obce bylo možné pokrýt náklady a ještě by zbylo na investice. Nelíbí se nám, že vedení města zastrašuje občany, starostu i zastupitele," vysvětlila Kateřina Bürgerová.

Bouřlivý dialog

Primátorka Fraňková se pak několikrát dostala do sporu se starostou šestého pardubického obvodu Petrem Králíčkem, kterého vedení města podezírá ze spolupráce s přípravným výborem.

„S přípravným výborem nemám nic společného. Co se týče rozpočtu případné nové obce, tak jsem si udělal vlastní analýzu a spíše se přikláním k variantě, kterou předložil přípravný výbor," uvedl na jednání obvodního zastupitelstva Petr Králíček.
V diskusi mezi starostou a primátorkou mnohdy padaly i dost ostré výroky.

„Pan starosta tady brečí, že nemá podklady od dopravního podniku. Ptala jsem se ředitele podniku, kolikrát s nimi starosta jednal, a dozvěděla jsem se, že ani jednou," nebrala si servítky primátorka Pardubic. I Petr Králíček ale několikrát dostal šéfku radnice do úzkých.
Diskuse se tak paradoxně zklidnila až v okamžiku, kdy dostali prostor pro své dotazy občané obvodu. Jejich příspěvky byly většinou relativně věcné a neútočné se skutečnou snahou zjistit, jaká je vlastně situace.

Co zaznělo na jednání ve Svítkově

„Je to jen divadelní vystoupení. Nevím, jestli je vhodné řešit tak důležité věci takhle nekonstruktivní cestou."
Štěpánka Fraňková, pardubická primátorka

„V modelovém rozpočtu, který dalo k dispozici město, se šlendriánsky zamlčelo, že podle nového rozpočtového určení daní se příjmy obce zvýší asi o 30 procent."
Věra Laurynová, zastupitelka Městského obvodu Pardubice VI

„Nemyslím si, že by se město chovalo k šestému obvodu macešsky."
Štěpánka Fraňková, pardubická primátorka