Darování této složky krve pro někoho může znamenat jistou finanční odměnu až 700 korun, pro některé pacienty jedinou naději na léčbu.

„Krevní plazma je nezbytná pro výrobu mnoha léků, které zachraňují životy. Není možné ji uměle vyrobit, získat ji lze pouze odběrem od dobrovolných dárců,“ řekl šéf pardubického odběrového centra Sanaplasma Radim Kožíšek.

Plazma se používá u pacientů s celoživotním onemocněním, po úrazech nebo při popáleninách. „K výrobě dostatečného množství léků pro jednoho pacienta na jeden rok jsou zapotřebí stovky a někdy i tisíce odběrů plazmy. Proto se stále snažíme přicházet s novými způsoby, jak dárce motivovat,“ doplnil Jan Štěpánek ze sítě Sanaplasma.

Nemocnice Svitavy
Interna ve Svitavách znovu bojuje o přežití. Odchází další primář

Lidé, kteří chodí do soukromých odběrových center, mohou nově zvolit i darování plazmy bez finanční odměny. A mít tak stejné výhody jako dárci, kteří míří do nemocnic.

To je případ i Petra Tobiáška, který chodí darovat plazmu už sedm let. Jako studentovi se mu nejdříve finanční odměna líbila, později ale přešel na možnost darovat tuto složku krve zadarmo. „Mám z toho tak lepší pocit. Navíc jsou v odběrových centrech všichni vždycky strašně milí,“ popsal svou zkušenost Tobiášek a dodal, že pro něj je motivací nejen dobrý skutek, ale i placené volno. Při bezplatném darování totiž lidem vzniká nárok na den volna v práci a slevu na dani až tři tisíce korun za jeden odběr.

Dvojnásobný dobrý skutek

Na dobrý pocit vsadili i vojáci z Chrudimi, kteří darováním krevní plazmy udělali dvojnásobný dobrý skutek. Výsadkáři pomohli nejen Sofince, jež se narodila se vzácným genetickým onemocněním, nejtěžší formou spinální svalové atrofie, ale i pacientům závislým na krevní plazmě.

V odběrovém centru Sanaplasma za odběr dostanou peníze, které mohou dát na dobrou věc. Sofince na začátku léta věnovali 175 tisíc korun. Tyto peníze nepocházejí jen z odebrání krevní plazmy, ale výsadkáři sumu zvětšili uspořádáním dražby i finanční sbírkou.

„Takovou částku jsem ani v nejoptimističtějších představách nečekala,“ řekla maminka Sofinky Iveta Petrovická.

Pardubický kraj v úterý ráno zahalil kouř
Nepanikařit, nevětrat, nevolat. Kraj zahalil kouř, ohnisko má v Českém Švýcarsku

Tento způsob pomoci není ojedinělý. Nedávno se například zaměstnanci pardubické firmy Edera domluvili na odběru a finanční kompenzaci věnovali na pomoc synovi svého kolegy. „Nápad na dárcovství krevní plazmy vzešel od jedné z kolegyň, Lenky Šedivé. Cíl být prospěšný zněl napříč naší společností už několik týdnů, kdy jsme hledali příležitosti, kde a jak pomoci. Shodou náhod se objevil nápad dárcovství,“ sdělil ředitel firmy Petr Nacházel.

Soukromé společnosti, které se nové dárce snaží nalákat, pro ně chystají i další výhody. Nově mohou lidé například zjistit svoji krevní skupinu nebo se pokusit získat ocenění. Sanaplasma se připojila k možnosti bezplatného dárcovství, kdy benefitem pro dárce je možnost požádat o zařazení do evidence bezpříspěvkových dárců krve a jejích složek a získat tak ocenění Českého červeného kříže.

Krevní plazma

Krevní plazma je nezbytnou a nenahraditelnou surovinou pro výrobu mnoha léků, i pro ošetření pacientů s popáleninami či po úrazech. Lze ji získat pouze odběrem od dárců, nelze ji uměle vyrobit či nahradit jinou látkou.