Slušný rozruch zažil v pondělí odpoledne obchodní dům Kaufland v Pardubicích. Postaral se o něj exotický druh pavouka z jižní Ameriky, který pravděpodobně přicestoval v bedně s banány.

Několik zákazníků i obsluhu pavouk lezoucí po krabicích v oddělení ovoce a zeleniny vyděsil doslova k smrti. Jeden z duchapřítomných zákazníků naštěstí sedmicentimetrového pavouka včas polapil, přiklopil ho sklenicí.

„Exotický hmyz přijeli do obchodního domu odchytit naši strážníci. Díky pohotovosti lidí naštěstí měli v tomto případě práci ulehčenou. Pavouka poté předali na veterinární stanici,“ potvrdil mluvčí pardubických strážníků Pavel Čejka.

Nebezpečný jed

„Pravděpodobně se jedná jihoamerického pavouka zvaného Loxosceles. Podobný druh se vyskytuje ještě ve středomoří. Tento jihoamerický druh se ale liší tím, že jeho jed je daleko nebezpečnější. K nám se takové exempláře dostávají takřka výhradně právě ukryté ve zboží,“ upozornil veterinární lékař Štěpán Vencl.

„Pavouk, pokud kousne, vypustí do rány vysoce nebezpečný jed, který okamžitě způsobuje nekrózu a rozklad tkáně,“ upozorňuje případné milovníky exotického hmyzu veterinář.

Jeden ze svědků události uvedl, že pavouk v obchodním domě zdaleka nebyl sám. Dalšímu se prý podařilo schovat.
„U nás tento druh není naštěstí schopen venku přežít zimu, pokud se ovšem neukryje někde pěkně v teple, například v domě…,“ dodal Vencl.