První a zároveň poslední vlak, který ve čtvrtek přijel na pardubické hlavní nádraží, byl rychlík z Prahy, který do Pardubic dorazil dvacet minut po půlnoci.
Další železniční spoje již zrušila stávka dopravních odborů. Lidé, kteří chtěli přestoupit na obvyklé noční přípoje, museli využít náhradní autobusovou dopravu.
Ne všichni cestující však o stávce věděli. Božena Šerešová projížděla Pardubicemi z Německa na Slovensko do Popradu za synem a akce odborů ji zaskočila.
„Protože v Německu tyto informace nebyly dobře zveřejněné, stala jsem se obětí české stávky. Kdybych o tom věděla, zůstala jsem ještě dva dny v Německu,“ řekla Šerešová.
Musela odjet náhradním autobusem do Hradce Králové, odkud plánovala jet dálkovým autobusem do Nitry.
„Cesta se mi proti plánu prodlouží o jeden celý den a několik hodin,“ uvedla cestující.
Jednání vedla ke kompromisu
To přímo v Pardubicích neměli cestující problémy s dopravou. Autobusy a trolejbusy jezdily díky dohodě odborářů s vedením dopravního podniku podle jízdních řádů.
„Jednání s vedením podniku byla dlouhá a složitá, ale nakonec jsme dospěli ke kompromisu. Jezdí se tady naplno a ke stávce se symbolicky připojujeme letáky vyvěšenými uvnitř autobusů a trolejbusů. Jeden je oficiální leták odborových svazů a druhý leták sestavila závodní odborová organizace,“ konstatoval předseda odborové organizace Dopravního podniku města Pardubic Zdeněk Michal. V případě dalších akcí by ovšem i řidiči pardubické městské hromadné dopravy mohli přistoupit k tvrdším opatřením.
Stejně jako pro ostatní stávkující je i pro pardubické řidiče autobusů nepřijatelný odchod do důchodu v 70 letech. „Nikdo si to nedovede představit. Jistě, najdou se zde jedinci, kteří budou schopni v 70 letech ještě řídit, ale paušálně to rozhodně platit nebude,“ upozornil Zdeněk Michal.
Odborářům vadí i další kroky vlády, jako je třeba zdanění benefitů. Ne všichni ale protesty odborů proti vládní reformní politice podporují.
Facebook: Proti stávce je 33 tisíc lidí
Odboráři pořádají svou akci pod heslem Stávkujeme i zavás. Na sociální síti Facebook v reakci na to vznikla skupina Za mě nestávkujete! , ke které se připojilo více než 33 tisíc lidí.
Lukáš Dubský, ČTK