Ještěd není zdaleka jedinou českou pamětihodností, kterou by regiony chtěly na seznam zapsat. Česko ale může do UNESCO nominovat pouze jednu ročně.
„Vyžaduje to dlouhá jednání a lobbování,“ říká liberecký primátor Jiří Kittner.

Proces zápisu hotelu a televizního vysílače do UNESCO je na začátku. Probíhají jednání mezi Libercem a Národním památkovým ústavem.

Důležitou podmínkou pro zapsání památky na seznam je, aby byla chráněna nejvyšším stupněm ochrany kulturního dědictví dané země.

To Horský hotel a televizní vysílač Ještěd u Liberce splňuje od roku 2006, odkdy je národní kulturní památkou. Teď je nutné vypracovat další podklady. „V letošním roce Liberecký kraj předal Národnímu památkovému ústavu 100 tisíc korun na zpracování části nominační dokumentace,“ říká mluvčí kraje Jiří Langer.

Podle něj bude úspěch, když bude hotova do konce roku 2008.

Mezinárodně ceněnou stavbu, nacházející se v nadmořské výšce 1012 metrů, navrhl architekt Karel Hubáček. Otevřena byla v roce 1973.

Zápis Ještědu na seznam UNESCO komplikuje fakt, že vlastníkem vysílače jsou České radiokomunikace. Ty se k nominaci staví zdrženlivě.

Problémem je to, aby Ještěd mohl být zařazen do seznamu, musel by se vrátit do původního stavu. To by znamenalo zásadní opravu zničeného interiéru.

Radiokomunikace investovaly od roku 2000 do obnovy vysílače 20 milionů korun. Další investice neplánují.