Jak hodnotí výsledek pondělního volebního shromáždění ODS, které rozhodlo o tom, že lídrem kandidátky do městského zastupitelstva se stal náměstek pardubického primátora Alexandr Krejčíř, ostatní politické strany v krajském městě?

„Je nám v podstatě jedno, jestli vyhrál Alexandr Krejčíř nebo Jaroslav Deml. Oba jsou ze současné garnitury, která vládne pardubické radnici. Kdyby šlo o nějakou novou tvář, tak by to bylo něco jiného. ODS by tak dala najevo, že se snaží oprostit od všech skandálů, které ji v poslední době provázely, ale to neudělala. Proto věřím, že voliči konečně pochopí, že ODS městu nic nepřináší a že by ji měli vystavit červenou, prostě stopku,“ konstatoval Jindřich Tauber, předseda Zastupitelského klubu ČSSD.

„Přiznám se, že oba kandidáty – Jaroslava Demla i Alexandra Krejčíře – znám velice dobře z městského zastupitelstva, kde jsem působil šestnáct let,“ poznamenal Pavel Studnička z KSČM, který je nyní zastupitelem pátého městského obvodu.
„Jaroslava Demla jsem dokonce sám navrhoval na post primátora. Zdálo se mi, že jako stavař je odborníkem, který by mohl rozumět i investicím a že je to rozvážný člověk. Měl jsem pocit, že by mohl stmelit kolektiv, dokázal komunikovat se zastupiteli, což mi bylo sympatické už v případě předchozího primátora Jiřího Stříteského, že se zastupitelů ptá na názor a nedívá se na to, z jaké je kdo strany,“ sdělil Pavel Studnička.
„Bohužel se mi ale zdálo, že Jaroslav Deml v některých případech neměl ten správný tah na branku, že někdy o problémech uvažoval až příliš v širších souvislostech. Jenže občas je potřeba udělat rychlé rozhodnutí,“ prohlásil.

„Za poslední čtyři roky jsem s ním jednal snad desetkrát. On mě vždy trpělivě vyslechl, ale té oblasti, v které se pohybuji, to bohužel moc nepřineslo,“ uvedl komunistický zastupitel dukelského obvodu.
„V případě osoby pana Krejčíře mám dojem, že by mohl působit mnohem razantněji a radikálněji a že by případné problémy řešil lépe,“ pokračoval Pavel Studnička.

„Nelze ale porcovat medvěda, když ještě běhá po lese. Volby samozřejmě mohou dopadnout všelijak. Vždyť už nejméně čtyři lidé vyhlásili, že jsou kandidáty na primátora. Podle mého názoru by to měl být člověk, který by dovedl stmelit všechny pardubické zastupitele a uměl vést město jasným směrem. A měl by komunikovat i s opozicí a hledat konsenzus napříč politickými stranami,“ nastínil svou představu komunistický zastupitel pátého městského obvodu, který prý problémy uvnitř ODS vnímal dost silně.

„A to i proto, že jsem zastupitelem na Dukle, kde je starostou Jaroslav Kňava. Nebyly to však jen kauzy, které se týkaly jeho. Ale i ty jasně ukázaly, že se ODS nevydala správným směrem. A tak samozřejmě i já této straně přeji, aby se po volebním shromáždění stmelila,“ dodal.
„Město samozřejmě má své starosti, ale nesouhlasíme s Alexandrem Krejčířem, že jeho největším problémem je doprava. My jako největší potíž vnímáme, že je v okrese kolem sedmi tisíc nezaměstnaných, což je pro město, které se dříve nazývalo městem sportu a průmyslu, největší hanba. Nelíbí se mi, že dnes jsme jen jakousi servisní složkou pro asijské tygry,“ vyjádřil se Pavel Studnička, o němž se mluví jako o možném lídrovi komunistické kandidátky do městského zastupitelstva. „Je pravdou, že jsem byl osloven, abych stál v popředí kandidátky a možná byl i jejím lídrem. Ale jak to skutečně bude, o tom hodně napoví naše konference v sobotu 27. února,“ doplnil.

„To, koho ODS nominuje na lídra své kandidátky, je její vnitřní věc. Lidé si určitě sami udělají obrázek, ale myslím, že je nejvyšší čas, aby ve vedení na radnici došlo ke změně,“ nechal se slyšet pardubický zastupitel zvolený za Stranu zelených Jan Linhart.
„To, jak dopadly volby uvnitř ODS, se dozvídám až od vás, od Deníku. Je to ale vnitřní záležitost, která mi nepřísluší komentovat,“ pravil František Weisbauer, o němž se hovoří jako o lídrovi lidovecké kandidátky.

Stanovisko Sdružení pro Pardubice se během úterka nepodařilo získat. Náměstkyně primátora Štěpánka Fraňková ani její stranický kolega Michal Koláček nebyli k zastižení.