Herec Jiří Krytinář začal spolupracovat s pardubickým Střediskem rané péče a jako známá osobnost mu chce pomáhat.

„Když jsem byl osloven, řekl jsem, že samozřejmě, protože děláme charitativní akce pro postižené už dlouho. Dokonce jsem chtěl kdysi kandidovat do Senátu, že bych pomáhal sociálně slabým a potřebným. Ale zjistil jsem, že tudy cesta nevede, protože by mě zmanipulovali,“ uvedl Krytinář s tím, že se rozhodl raději cíleně pomáhat zdravotně postiženým.

Středisko rané péče v Pardubicích se zaměřuje na podporu rodin a také dítěte raného věku s ohroženým vývojem nebo tělesným, mentálním či kombinovaným postižením v Pardubickém kraji.

„Podporujeme nejen děti se zdravotním postižením, ale také rodinu. Když se narodí postižené dítě, tak to zasáhne celou rodinu,“ konstatovala Blanka Brandová ze Střediska rané péče v Pardubicích.

Podle ní, ale i podle herce jsou stále velkým problémem předsudky. „Setkáváme se třeba také s názorem, že rodina, které se narodí dítě s postižením, je nějaká divná,“ podotkla Blanka Brandová.

Pracovníci střediska poskytují pomoc formou terénní práce a konzultací přímo v rodinách. V minulém roce poskytovali poradci své služby 87 rodinám. S rozšiřující se informovaností o rané péči obecně počet klientů střediska roste.

Tereza Harbichová