Kdo povede pardubickou ODS po Jiřím Janků, který nedávno odstoupil? Kandidáti jsou dva – Alexandr Krejčíř a Karel Haas. Jasno by mělo být 20. dubna, kdy je na programu oblastní sněm občanských demokratů.

Do doby než oblastní sněm zvolí nového předsedu, byl vedením pověřen místopředseda oblastního sdružení Alexandr Krejčíř. Jiří Janků odstoupil ze všech stranických funkcí poté, co na něj bylo podáno trestní oznámení v souvislosti s financováním předvolební kampaně při volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2013.

„Trestní oznámení podané na mou osobu a trestní oznámení, které jsem zpětně podal na neznámého pachatele, mi zabírá tolik času, že další již nemohu věnovat jiným aktivitám, než je rodina a podnikání," vysvětlil svoje rozhodnutí Jiří Janků, který byl v podzimních komunálních volbách lídrem ODS v Pardubicích.

Trestní oznámení jako folklor

Jeho kolegové sice litovali, že se vzdal všech svých veřejných funkcí, zároveň ale s jeho krokem vyjadřovali pochopení. „Stanovisko Jiřího Janků chápeme, trestní oznámení mu zkomplikovalo rodinný i pracovní život. Do vyřešení případu má na vlastní žádost také pozastavené členství v ODS," uvedl pardubický zastupitel za ODS Petr Klimpl.

Pardubičtí občanští demokraté se postavili za Jiřího Janků, podle jejich názoru bývalý lídr ODS nikdy finančně nepoškodil.

„Podávání trestních oznámení se stalo jakýmsi folklorem. Anonymní oznámení se v poslední době stala v České republice módou, navíc je jejich podání beztrestné," konstatoval Petr Klimpl.
Podle ODS se trestní oznámení změnilo z nástroje spravedlnosti na prvek, kterým lze dehonestovat obyčejné lidi.

Jiří Janků se nevzdal pouze vnitrostranických funkcí, ale opustil i pozici pardubického zastupitele. Tu po něm převezme starosta Dubiny Vítězslav Štěpánek, který v komunálních volbách skončil podle preferenčních hlasů na pátém místě kandidátky ODS.

„Chtěl bych se stejně jako Jiří Janků zaměřit na podporu podnikání. Musíme využít toho, že Pardubice mají velké množství rozvojových zón. Bohužel návrh nového územního plánu tohle vůbec neřeší. Aby městu přibývali obyvatelé, musí tu být dostatek práce, tudíž je potřeba vytvořit podnikatelům vhodné prostředí," vysvětlil Vítězslav Štěpánek, který už jedno volební období městským zastupitelem byl.