Pardubičtí zastupitelé zajistili seniorům nad 70 let jízdné v městské hromadné dopravě zdarma. Starší občané tak nebudou při cestování autobusy a trolejbusy potřebovat jízdenku, prokáží se pouze občanským průkazem. Cestovat bezplatně budou nově moci i lidé, kteří v Pardubicích nemají trvalé bydliště.

O tom, že senioři nebudou platit za jízdné, rozhodla již vloni těsně před volbami rada města Pardubic. Dopravní podnik na tarif ihned přešel, načež zastupitelstvo na tento zbrklý krok neschválilo peníze. Senioři měli zdarma seniorpas nahraný na Pardubické kartě, to už nyní potřebovat nebudou. Verzi s občanským průkazem zastupitelé volili jako tu jednodušší s tím, že občanku má každý, zatímco kvůli Pardubické kartě, seniorpasu a jeho proplacení by senioři museli hned několikrát zajít na Dopravní podnik města Pardubic a celé by to bylo byrokraticky náročné.

Díky kartám a seniorpasům, které již většina pardubických důchodců vlastní, by ale dopravní podnik měl jasnou představu o tom, kolik lidí službu využívá. S jízdou na občanky nebude mít tušení, kolik cestujících jezdí zdarma, nepřesné číslo získá pouze z poklesu zlevněných papírových jízdenek.

Bezplatné cestování pro lidi starší 70 let je od vedení města velmi vstřícný krok, kterým se odvděčí seniorům za jejich celoživotní práci. Právě proto by se však mělo soustředit především na své občany a ne na přespolní. Zároveň by společně s dopravním podnikem mělo stát o to, aby dokázalo spočítat, kolik cestujících službu využívá. To by následně vedlo k přesnější finanční kompenzaci, kterou město bude dopravnímu podniku poskytovat. Takové možnosti nabízí ale jen elektronické jízdné, nikoli občanský průkaz.

Ilustrační foto.
Na jedné lodi. Hradec s Pardubicemi oživují myšlenku splavnění Labe