Jízdenku si cestující městskou hromadnou dopravou (MHD) nově budou moci zakoupit přímo ve voze a zaplatit ji bezkontaktní platební bankovní kartou.

„Donedávna banky nechtěly o mikroplatbách ani slyšet, dnes pochopily, že se v MHD v České republice utratí za rok miliardy korun. Vyvinuly technologii certifikovaných bankovních čteček umístitelných ve vozidlech, takže jsme tu myšlenku přijali a rádi ji nabídneme cestujícím,“ řekl ředitel dopravního podniku Tomáš Pelikán.

Nové čtečky tak cestujícím umožní si kromě papírového jízdního dokladu z automatu, jízdenky v mobilním telefonu, či jízdenky zaplacené elektronickou peněženkou, zakoupit lístek ve voze pomocí platební karty.

S JEDNOU KARTOU VLAKEM I MHD

To je pouze první část projektu, který dopravní podnik připravuje.

„Modernizace přinese propojení v rámci odbavení cestujících mezi MHD Pardubice s dalšími systémy veřejné dopravy, především se systémem obsluhujícím drážní regionální osobní dopravu na území Pardubického a Královéhradeckého kraje a se systémem obsluhujícím veřejnou linkovou dopravu na území těchto krajů,“ uvedla tisková mluvčí DPMP Jitka Malinská.

Nově tak lidé zaplatí jak v pardubické hromadné dopravě, tak i v linkových autobusech a regionálních vlacích na území Pardubického a Královéhradeckého kraje jednou čipovou kartou.

„Cestující budou moci pro odbavení u participujících dopravců využívat jeden elektronický nosič jízdního dokladu, ať už to bude Pardubická karta, IREDO karta nebo IN karta Českých drah,“ upřesnila Malinská.

S novým systémem však cestující budou potřebovat také nové Pardubické karty, jejichž výměna zajistí DPMP už v první fázi projektu.

PROJEKT SKONČÍ V ŘÍJNU, POMŮŽOU DOTACE

Pardubický dopravní podnik předpokládá, že by všechny změny odbavovacího systému mohly být dokončeny v říjnu roku 2018.
Projekt je součástí Integrované územní investice hradecko–pardubické aglomerace a počítá tak s finanční podporou ve výši 21 milionů korun z Evropských dotací. (las)