PŘIVEDLI SVĚT DOMŮ. BINKOVI A JOSEF GOČÁR

Výstava probíhá od 26. 4. do 31. 8. 2022, Výstavní sály pardubického zámku v č.p.2

Výstava je pojatá jako návštěva Červené vily v Krucemburku, první z Gočárových reprezentativních staveb, kterou navrhl pro koželužského továrníka Josefa Binka. V Červené vile dodnes žije rodina Binkových a stavba tak není přístupná veřejnosti. A právě proto její interiér tvůrkyně výstavy přenesly do prostor pardubického zámku. „Jde o takový návrat na místo činu,“ řekl ředitel Východočeského muzea v Pardubicích Tomáš Libánek.

„Josef Gočár, sám z pivovarnické rodiny, si za ženu vzal Marii Chladovou, dceru nájemce pardubického zámeckého pivovaru. Právě nad jeho někdejšími sklepy jsme výstavu uspořádali,“ popsal Libánek. Právě rodinné vazby rozhodly o tom, že výstava nebude v Hradci Králové, ale v Pardubicích.

Jedna z tvůrkyň je pravnučka Josefa Gočára a právě Marie Fiřtová poukazuje na intimní rozměr výstavy. Návštěvníci si mohou prohlédnou nejen fotografie z rodinných archívů, ale také nábytek, nádobí nebo šperky zapůjčené od obou rodin. „Zajímaly nás jednotlivé užité prvky, dekor, design a neuvěřitelná řemeslná dovednost odrážející se v dílech každého z umělců, který se přímo nebo nepřímo podílel na výzdobě vily. Dobovou atmosféru a rodinný život s Gočárovými ilustrují autorské fotografie bratrů Binkových poukazující na jejich poetické vidění světa,“ shodly se kurátorky výstavy Simona Binko a Marie Fiřtová.

Papírové parkovací karty nahradí elektronická oprávnění
Konec papírových parkovacích karet v Pardubicích. Začíná elektronická éra

Některé z exponátů nebyly doposud vystavovány. „S dohledáváním některých předmětů nám pomáhali příbuzní. Například soubor drobné keramiky jsme dohledali jen podle fotek,“ prozradila Binko, praneteř továrníka Josefa Binka.

Interaktivní výstava aneb na vlastní kůži

Část výstavy představuje koželužství, které mělo v rodině Binkových tradici již od 17. století a stalo se jakousi hnací silou k realizaci uměleckých zakázek. Návštěvníci si mohou osahat různé druhy kůží a zkusit si je nastříhat, vyšít a něco si z nich vytvořit. Výstava vybízí k inspiraci stejně jako inspirovala umělce dané doby.

Mezi uprchlíky z Ukrajiny jsou i početné romské rodiny. Některé přicházejí ze zatím poklidného Zakarpatí, na což kriticky poukazuje i hejtman Martin Netolický.
Umístí vnitro romské uprchlíky do Bohdanče? Nepřijatelné, říká starosta i místní

Výstavní prostory pardubického zámku navíc návštěvníkům nabízejí ke zhlédnutí filmy, čítárnu nebo interaktivní místnost pro děti se zálibami Josefa Gočára a Josefa Binka. Výstava potrvá do konce srpna.