Měli jste nechráněný pohlavní styk s člověkem, kterého dobře neznáte, zjistili jste, že váš partner navštěvuje prostitutky, nebo jste se nešťastnou náhodou poranili o použitou jehlu, a teď vás dnem i nocí pronásleduje strach, zda nejste HIV pozitivní? Pak se můžete nechat testovat – anonymně a zdarma.

S lékařem si dohodnete heslo

Tuto službu poskytuje Zdravotní ústav v Pardubicích. Jeho pracovníci nepožadují při anonymním odběru pro zjištění protilátek proti viru HIV v krvi žádné informace. Jméno, adresa, rodné číslo – to vše zůstane utajeno. „Klient, který k nám přijde, krátce pohovoří s lékařem. Kromě jiného se s ním dohodne na heslu nebo kódu, pod kterým bude vyšetření vedeno,“ vysvětlil postup vedoucí zdravotního centra MUDr. Pavel Slezák. Odběr krve není pro klienta náročnější než vyšetření „sedimentace“ u praktického lékaře.

I laboratoř zpracovává odebraný vzorek krve pod anonymním kódem. Výsledek vyšetření je klientovi osobně sdělen. „Neobdrží jej však písemně. To lze jen u placeného testu, ten však není anonymní. Tam je nutné uvést své osobní údaje. Cena za tento test je 500 korun,“ doplnil Pavel Slezák. Kdo tedy potřebuje písemné „potvrzení“, musí si zaplatit a uvést své jméno.

Zdravotní ústav v Pardubicích změnil své působiště. Nesídlí už v areálu krajského nemocnice. Teď ho najdete v ulici Národních Hrdinů 183. „Jde o nové prostory ve vilové čtvrti v Pardubičkách, jež jsou od krajské nemocnice vzdáleny asi 400 metrů,“ uvedl Pavel Slezák.

Očkování: Aspoň šest týdnů před

Mnoho lidí teď zdravotní ústav vyhledává kvůli očkování před prázdninovými cestami do zahraničí.
Na vakcinaci je třeba začít myslet minimálně šest týdnů před odjezdem do rizikové země. V současné době je jako povinné požadováno pouze očkování proti žluté zimnici do oblastí, ve kterých se vyskytuje.

Dalšími očkováními, která jsou doporučována zejména při cestách do zemí s nízkým hygienickým standardem je očkování proti virové hepatitidě A, při delším pobytu i hepatitidě B, která je přenosná pohlavním stykem a zejména krví – riziko i při ošetření v tamním zdravotnickém zařízení – a proti břišnímu tyfu. Vhodné očkování pro konkrétní země je nutné probrat s lékařem.

Bližší informace o bezplatném testování na protilátky proti viru HIV i „cestovním“ očkování a dalších službách Zdravotního ústavu v Pardubicích se můžete více dozvědět na internetových stránkách www.zupu.cz.