Na jaře pršelo, na výlety nikdo nejezdil. Nyní jsou vedra, a tak než na zámek, jdou turisté raději k vodě. To je několik z mnoha příčin, kterými si správci památek slabý zájem vysvětlují.

„Návštěvníků obecně ubývá. Letošní květen byl však mimořádně slabý,“ hodnotí kastelán státního hradu Litice Dalibor Urban. „Pro školní kolektivy pořádáme programy, letos například na téma hrnčířství. Ale školy jsou čím dál náročnější. Když to mám říci naplno, děti jsou zblblé z televize a jen těžko je něco zaujme,“ nebere si Dalibor Urban servítky.

Méně návštěvníků než vloni přišlo letos i na hrad Kost. Lidé mají méně peněz, či za to mohlo chladné jaro? „Oba důvody asi platí,“ říká Roman Morvai. Kromě Kosti má na starost i chlumeckou Karlovu Korunu. „I tam to bylo stejné. Jen školních výprav neubylo. Na obě památky jich přijelo průměrné množství,“ hodnotí Morvai.

Zato na zámku v Opočně označili školní výlety přímo za kámen úrazu. „Vybírají podle ceny, jedou tam, kde je vstupné nejnižší. A když v květnu pršelo, odříkali učitelé i zamluvené prohlídky,“ sdělila pracovnice zámku. Nehledě na samostatnou „kapitolu“ škol, ubylo u nich i běžné klintely.

„Je asi jiná doba. Není to jen krizí. Podívejte se, kolik peněz lidé zaplatí za pobyt ve všelijakých adrenalinových areálech. Neumějí se sami zabavit. Prohlídka památky chce soustředěnost, tu dnešní děti nemají,“ míní bývalá zámecká průvodkyně Marta Nováčková.
Správy památek se rovněž shodují, že současní návštěvníci chtějí k prohlídce i nějakou přidanou hodnotu. Bez doprovodných akcí to prý už asi nejde.