Tak dohodnou se, nebo nikoliv?

Boj rebelujících lékařů a vlády začíná jít do finiše. Nemocnice v Královéhradeckém kraji od pondělka již začnou rušit plánované operace, krizová opatření spouští i Pardubický kraj. Čtrnáctý únor je také mezníkem, dokdy kraje daly lékařům ultimátum stáhnutí výpovědí.

Přitom se zdá, že ledy již začínají pukat a k dohodě je blízko. „Určitě jsme jí mnohem blíže než před týdnem. Názory mezi lékaři jsou různé, rozhodně to není tak, že by většina stála za rozhodnutím v žádném případě výpovědi nestahovat. Spíše ctí princip vzájemné solidarity,“ řekl včera Deníku činovník Lékařského odborového klubu (LOK), který si nepřál být jmenován.

Nervozita už panuje i mezi lékaři. Bojí se o zaměstnání, na druhé straně jsou stále přiživovány spekulace, že vláda se prostě nechce dohodnout. Vyčkává se především na postup centrály LOKu.

Otázka ohodnocení sester přijde na řadu později

Navenek jsou ale lékaři neoblomní, nepřesvědčily je ani poslední ústupky ministra Hegera, který se zavázal dát navýšení platů do tarifních složek, ani tatáž garance hejtmanů. A odbory zdravotních sester se ve čtvrtek dokonce vzdaly půl miliardy na své platy ve prospěch lékařů. Nebudou–li totiž lékaři, přijdou o práci také.

„V akci Děkujeme, odcházíme jde o lékaře. Otázka ohodnocení sester přijde na řadu později. Chceme celou, původně slíbenou částku dvou miliard. Půlmiliarda by se navíc v platech sester odrazila jen minimálně,“ řekl šéf LOKu v Královéhradeckém kraji Václav Dostál.

Královéhradecký a především Pardubický kraj patří mezi mezi nejvíce postižené výpověďmi lékařů, podala je třetina z nich. Pokud by doktoři splnili hrozby a k poslednímu únoru by odešli, byla by v některých nemocnicích ohrožena i základní, akutní péče, o neakutní nemluvě. Týká se to zařízení v Pardubicích, Chrudimi, Ústí nad Orlicí, Náchodě a částečně v Jičíně.

„Z 'peněz navíc' slíbených ministerstvem dáme lékařům celou částku. Uznávám, že odměňování lékařů je třeba zlepšit, nicméně dopady protestu mohou být pro obyvatele strašlivě bolestivé,“ vzkázal lékařům hradecký hejtman Lubomír Franc.

Pardubický hejtman Radko Martínek zase pohrozil vyhlášením stavu nebezpečí, kdy by mohl lékařům nástup do služby nařídit.

Myslíte, že se lékaři s vládou nakonec dohodnou? Hlasujte v anketě!

Krizový scénář

Scénář, který vypracovává Pardubický kraj, definuje odpovědnosti a úkoly pro:
- krajský úřad (vlastní správa + koordinace s vládou, zdravotními pojišťovnami, ostatními kraji a veřejností, nonstop krizová linka)
- zdravotnickou záchr. službu (koordinace péče o pacienty v terénu)
- nemocnice (poskytování akutní a neodkladné péče)
• Součástí krizového scénáře jsou:
- seznamy ambulantních specialistů, kteří jsou schopni provádět zákroky nevyžadující nemocniční péči
- evidence provozovatelů dopravních zdravotních služeb, které budou převážet pacienty, jejichž stav nevyžaduje akutní zákrok, podle požadavků operačního střediska ZZS a jednotlivých nemocnic.
• Pardubický kraj zřídil i informační linku, kam mohou občané volat se svými dotazy: 469 666 666 a 469 666 999 pro Zdravotnické informační středisko ZZS

Královéhradecký kraj krizový scénář představí ve středu.
Zřízena už byla krizová linka dispečinku krajské ZZS, která bude operativně sledovat vytíženost na pracovištích intenzivní akutní péče a podle toho se budou pacienti do nemocnic umisťovat.