Sestavili petici

„V 19. století toto místo bylo významným výletním cílem. V 50. letech jsme přišli o kapli svatého Marka a svatého Josefa a byla by škoda, kdybychom přišli i o tento artefakt. Ke schválení peněz na demolici došlo bez diskuze na zastupitelstvu. Možná politici nevěděli, co schvalují. Rozhodli jsme se sestavit petici proti demolici kapličky a podepsalo ji více než 600 obyvatel města,“ řekl jednatel Klubu přátel Pardubicka Jan Řeháček.

Podle náměstkyně primátora Heleny Dvořáčkové (ANO) však momentálně demolice nehrozí. „Dostala jsem nabídku na obnovení kaple od společnosti Omnium zabývající se rekonstrukcí tohoto typu, která by ji opravila na vlastní náklady. Jejich nabídku předložím zastupitelstvu, jakmile budou jasné právní vztahy. Objekt totiž zřejmě nepatří městu a probíhá pátrání v katastru,“ uvedla Dvořáčková.

Na některém z příštích jednání tak budou zastupitelé rozhodovat, zda kapli zrekonstruovat, zdemolovat, či převést na společnost Omnium.

Hledání mecenáše

„Je to ruina, kterou podle mě nelze zachránit. Ani arcidiecéze ji nepovažuje za památku, která by sloužila svému účelu. Pokud se najde mecenáš, který ji zrekonstruuje, jenom mu zatleskám. Ale nejsem si jistý, jestli by město do toho mělo investovat miliony,“ poznamenal Vít Ulrych (Koalice pro Pardubice).

Tento výrok popudil Františka Brendla (Pardubáci). „Zaráží mě, že by se zodpovědnost měla převést na někoho jiného. Jsou to důležité fragmenty naší historie. Musíme zjistit, kolik by nás to stálo, měli bychom se o to snažit u všech památek. A ne od toho alibisticky dávat ruce pryč,“ konstatoval Brendl.