Připomínku vzniku samostatného československého státu zažilo včera pardubické náměstí Čs. legií. K soše našeho prvního prezidenta Tomáše Garriqua Masaryka, který je otcem myšlenky samostatnosti republiky, položili květiny představitelé města, obou komor parlamentu, veteránů policie i armády.

Vznik samostatného Československa a zásluhy nejen Masaryka, ale i dalších osobností první republiky, připomněl proslov historika Jiřího Kotyka, který vzpomenul i nedávnou návštěvu Legiovlaku na pardubickém nádraží.

Právě příslušníci legií z východní i západní fronty první světové války byli těmi, o které se nová republika opřela. Po jejich boku stanuli při obraně prvních dní hranic československého státu i příslušníci tělovýchovné jednoty Sokol. I jejich zástupci včera položili květiny. Symbolicky 97 let po vzniku Československa a 70 let od konce druhé světové války, kdy naše republika začínala podruhé.

„Já jsem vstoupil do Sokola v deseti letech jako žák v roce 1940, než ho Němci zakázali," vzpomínal Radomil Adámek, člen pardubického Sokola. Vytrval a věrný zůstal dál. „V roce 1945 jsem i já 5. května vyrazil opevňovat Prahu, kde jsem tehdy bydlel," vzpomenul dlouholetý člen jednoty Sokol. Boj legionářů v první světové válce mu byl inspirací i při té druhé.

„Když jsem vstupoval do Sokola, tak jsem na rok 1918 nemyslel. Ale během války jsem nosil babičce knížky na čtení z místní knihovny a sám jsem si bral romány legionářských autorů," dodal.