Další vlna privatizace městských bytů odstartovala v Pardubicích. Radnice hodlá v nejbližších měsících až letech prodat téměř tisícovku bytů. Město nyní jejich nájemníkům rozeslalo nabídky, pokud na ně zareagují kladně, prodeji vybraných bytů do soukromých rukou by již nemělo nic bránit.

Pracovníci pardubického magistrátu začali zhruba tisícovce nájemníků rozesílat konkrétní nabídky na odkup bytů, v nichž bydlí. Lidé nyní přesně vědí, za jakou částku si mohou obecní byt koupit. Nyní mají půlroční lhůtu na to, aby se rozhodli, zda nabídku přijmou, nebo naopak definitivně odmítnou.

Prodej městských bytů se přitom v Pardubicích stal jedním z propíraných témat politického boje mezi vládnoucí koalicí a opozičními zastupiteli, zejména z řad sociálních demokratů. ČSSD se především snažila ještě srazit cenu, která je i tak v porovnání s tržní přibližně o polovinu nižší.

„Všichni, kteří nájemníkům opakovaně slibují snížení kupní ceny, by si měli uvědomit, že měnit pravidla během privatizace už není možné. Myslím, že jsou si toho sami vědomi, vždyť přes veškeré sliby nájemníkům nikdy vedení města nepředložili takový návrh, který by nekolidoval se zákony. Potenciální kupce přitom hlasitě ujišťovali, že vědí jak na to, ale nám to, ke škodě kupujících, nikdy neprozradili,“ řekl náměstek primátora Michal Koláček.

Další zájemci čekají

Zastupitelé v listopadu 2008 rozhodli, že město prodá zhruba 1000 bytů. Po prvotním zjišťování zájmu lidí o odkup bytů oslovil magistrát 1081 nájemníků sedmnácti domů, v nichž byl zájem nejvyšší. Zájem o koupi opakovaně potvrdilo 847 lidí. Byty, které bude město prodávat, jsou postupně měřeny a na každý je zpracována nabídka obsahující mimo jiné i přesnou cenu. „Ta je stále méně než poloviční v porovnání s cenami, za jaké je možno obdobné byty pořídit na trhu s nemovitostmi. Kdo si byt nekoupí, zůstane dále nájemníkem v obecním bytě,“ říká náměstek. Za metr čtverečný plochy bytu – převážně v panelových domech - zaplatí zájemci v rozmezí od 9500 do 12 500 korun.

Zájem nájemníků o koupi bytu podle Michala Koláčka prokázal, že podmínky schválené zastupitelstvem jsou přijatelné. „V seznamu máme dalších více než 1000 zájemců o koupi bytu. Bombardují nás žádostmi o to, aby i oni dostali možnost byty koupit. Uvědomují si totiž, že i přes opozicí kritizované ceny jsou tito kupci proti těm, kteří nebydlí v městských bytech, zvýhodněni,“ dodal Koláček.

ČTENÁŘI PÍŠÍ

Reakce Luďka Horáka

Vážený pane Tichý, vážený pane Taubere, vážená ČSSD,
na základě několika článků v novinách a zprávách v televizi a rozhlase se na Vás obracím formou otevřeného dopisu ve věci privatizace městských bytů a řešení bytové otázky vůbec. Je mi 34 let a s manželkou a dvěma dětmi žiji v bytě 3+1 na sídlišti v Pardubicích, kde platíme tržní nájemné.
Na výši nájemného si nestěžuji, majitel domu je realista, který nás „neždíme“ a naše vzájemná komunikace je korektní. Když ovšem nyní poslouchám nářky nájemníků z domů, které mají být privatizovány, že padesátiprocentní sleva z odhadní (tedy nižší než tržní) ceny kupovaných bytů se jim zdá vysoká, nabízím se vší vážností toto řešení.
Kdokoli z vás, nájemníci v privatizovaných městských bytech, kdo považuje padesátiprocentní slevu z odhadní ceny za nepřiměřeně vysokou, si může „svůj“ byt vyměnit za můj. V mém bytě, resp., v bytě majitele našeho domu, Vás nikdo nebude nutit do toho, abyste si byt kupovali.
A budete-li majiteli domu platit řádně jako já, určitě Vás nikam nevystěhuje, naopak si Vás bude vážit. Já na rozdíl od Vás s vděkem ocením, že si budu moci koupit byt s velkou slevou. Podle výše očekávaných částek za privatizované byty, které se objevily v novinách, dosáhnu na hypotéku.
A pokud bychom přece jenom měli s poskytnutím hypotéky potíže, moji rodiče i rodiče mé manželky jsou ochotni nám do začátku finančně pomoci.
Vážení sociální demokraté, zejména Vy, pánové Tichý a Taubere, zasaďte se politicky o to, aby i ostatním obyvatelům města byla poskytnuta přímá finanční podpora na bydlení z rozpočtu města v řádu statisíců korun. Vždyť přece solidarita je jedním z hlavních pilířů, na nichž je filozofie sociální demokracie postavena.
Buďte tedy solidární i s ostatními, nejen s nájemníky městských bytů. Jak pak k tomu přijdou lidé, jako jsme já nebo ti, kteří si musí kupovat byty za tržní ceny, neboť nemají to štěstí, že zrovna momentálně nebydlí v bytech městských.
Obávám se, vážení sociální demokraté, že se svými návrhy a jednáním zasazuje o nerovnost v příležitostech a nebojím se říci, že Vaše vystupování naplňuje jasné znaky diskriminace jedné (větší) skupiny obyvatel před skupinou jinou (menší). Co na to říká Vaše svědomí, pane Tichý a pane Taubere?
Forma tohoto dopisu je veřejná, otevřená, předpokládám, že mi také veřejně odpovíte. Navíc pana Tichého vyzývám, aby sdělil, jakou slevu poskytuje jeho firma, když prodává byty „běžným“ občanům - například v domech v Trnové. Děkuji Vám předem za odpověď.
Reakce A. Hanzalové

Ano jde o princip
14. 5. 2009 jsem si přečetla názor pana D. M. na privatizaci městských bytů. Čtenář napsal, že mu jde o princip. Mně jde také o princip. Byl se dotyčný podívat na domy, které jsou nabízeny k prodeji v druhé vlně privatizace bytového fondu a na domy, které byly prodány v první vlně? V některých případech jde opravdu o nebe a dudy. V první vlně se prodávaly domy rekonstruované, cihlové a za směšné peníze. V druhé vlně se ve většině případů jedná o staré, dožilé panelové domy, které jsou maximálně tak zateplené, navíc velice špatně. To je podle čtenáře v pořádku? Aby se měřilo dvojím metrem, pro obyvatele Pardubic?
Pokud si čtenář vzal hypotéku a pořídil si nový dům, byla to jeho volba. My obyvatelé městských bytů tuto volbu nemáme. Pokud jste šedesátiletý důchodce, tak se nikam stěhovat nechcete, nemáte nato ani sílu, ani finance. Radní sice slibují, že v bytech můžeme zůstat, ale můžeme jim věřit? Obávám se, že v dnešní době je slovo politika méně než nic.
Já vidím jiný důvod, proč jsou privatizované byty mnohem dražší než v první vlně. V posledních letech město patrně hodně peněz prodělalo. Jistě jste si všimli, že se stále dokola mluví o prodeji pozemků na náměstí před pojišťovnou. Prodej hokejového klubu je to samé v bledě modrém a troufám si tvrdit, že o spoustě dalších výhodných prodejů ani nevíme. Takže si na radnici řekli, že by mohli aspoň něco málo dostat z obyvatel města. Možná, že to bude tím, že od nás – obyvatel městských bytu – radní žádné peníze bokem nedostanou, tak proč by nám měli dostávat nějaké slevy. To jediné mi přijde logické, bohužel.
Vždy jsem volila ODS a pevně jsem doufala, že budou pracovat pro všechny obyvatele Pardubic. Velice jsem se mýlila – pracují pouze pro vyvolené. A nám obyčejným lidem zbyly jen oči pro pláč. Takže v jednom bodě plně souhlasím s panem D. M. – opravdu jde o princip.
A. Hanzalová
Dobrý den,
měl bych námět na článek, resp. pokusím se napsat své dojmy ohledně privatizace cca 1000 bytových jednotek v Pardubicích…
a která se v diskusi řešila také na zasedání Rady města Pardubice, které se konalo dne 5.5.2009.

Předně musím uvést, že jsem majitelem rodinného domku a platím hypotéku. Má přítelkyně naopak bydlí v jednom z bytů určených k privatizaci.
Ve svých názorech jsem tedy trochu roztříštěn…na jednu stranu přeji přítelkyni, aby koupila byt co nejlevněji (původní návrh je 11.500,- Kč / m2, což je 75% návrhu původního, zastupitelé za ČSSD chtějí další slevu cca 25%), na druhou stranu mám pocit, že jsem tak trochu diskriminován, jelikož mne hypotéku nikdo nezlevní a, krize nekrize, budu platit stále stejně.
Naproti tomu zastupitelé za ČSSD požadující slevu argumentují právě ekonomicku krizí…Nechápu…
Pokud bude sleva odhlasována, v pokladně města bude dle mých výpočtů chybět cca 100 mil. Kč, se kterými rozpočet zřejmě počítá…
Obyvatelé dotčených bytů slevu požadují, jelikož bez ní údajně nebudou moci byty koupit…Podle mne je přepych, pokud 75 letá důchodkyně bydlí v bytě 3+1…přece není problém byt vyměnit a jít do podnájmu do bytu 1+1, který nemusí kupovat a bude bydlet nadále v nájmu, tak jako ostatní lidé v Pardubicích, kterým není dopřáno slevy z dílny zastupitelů ČSSD.
Co se stane, pokud peníze budou chybět? Zdraží nám všem poplatky? Parkovné? Daň z nemovitosti? Poplatky za popelnice? Co zdraží příště? Co město bude muset prodat? Čím de facto přispějeme majitelům privatizovaných bytů na jejich slevu?
Ano, je ekonomická krize. Proto bych pochopil, že zastupitelé zlevní cosi a zlevní to všem.
Takto je to od zastupitelů ČSSD pouze laciný trik, jak před volbami získat hlasy důchodců a dalších, kteří v privatizovaných bytech bydlí a měli by to říci nahlas a všem.
Zároveň bych od ČSSD očekával návrh, jak zacelí díru v rozpočtu a slib, že mně, plátci hypotéky, nepřibydou další poplatky díky 2% obyvatel, kterým ČSSD plánuje zlevnit bydlení.
Pevně doufám, že přítelkyně pochopí, že mi nejde o cenu za kterou koupí byt, ale o princip.
Jde mi o to, aby na základě laciných gest s cílem získat voliče, ČSSD a komunisté nevyhráli volby.