Pardubické Rodinné centrum Kašpárek se do pomoci zapojilo už podruhé. V minulém týdnu uspořádalo sbírku oblečení. Měnící se počasí totiž razantně zpřeházelo seznam priorit potřeb. Důležité je teď hlavně zimní šatstvo.

Vybrali dvě auta

„Vlastně jsme to ani nepočítali, jedině tak na auta. Minule to byla čtyři úplně plná vozidla, teď jsou to dvě. Poslední sbírka ovšem trvala déle a zapojily se do ní i další organizace," zhodnotila ředitelka centra Olga Pavlů.
Věci roztříděné do pytlů podle druhů a velikostí poputují do chorvatského Bapske, kam momentálně směřují proudy migrantů.

„Teď šlo hlavně o oblečení – zimní věci, deky. Požadavky se mění rychleji a nejen na materiál. O víkendu je situace obvykle přehlednější, protože je k dispozici víc dobrovolníků z Evropy, kteří ale po víkendu odjíždí domů nebo do práce a na místě chybí," jmenovala hlavní faktory Olga Pavlů.

I samotný charakter sbírky byl odlišný. Tentokrát ji podpořili hlavně jednotlivci.

Probírka skříní

„Bylo jich více než minule. To hlavní, co lidé přinesli, byly kusy vytříděné z šatníků, ale jsou tu i nějaké nově nakoupené věci. Proměnili se i lidé. Přispívali teď více starší a senioři, které třeba výzva na facebooku asi nezasáhla. Řada z dárců nám třeba i říkala, že se o akci dočetli v Pardubickém deníku," dodala Olga Pavlů.

Vybrané věci však do Chorvatska povezou další dobrovolníci. A to proto, že parta, která měla dnes z východu Čech dorazit do Chorvatska, na poslední chvíli změnila plány. Oblečení vybrané v Kašpárku tedy sice pojede do chorvatského Bapske, ale s drobným zpožděním.

„Upřednostnili jsme převoz lidí. Aktuálně na hraničním přechodu Bapske totiž nastala taková situace, že většina dobrovolníků po víkendu odjela a na místě je teď větší potřeba lidí než materiálu. Zimní oblečení je samozřejmě důležité a dostane se tam také. Předáme jej dalším dobrovolníkům, kteří do oblasti směřují a případně převezeme do Prahy, kde se zajistí odvoz nákladním autem," říkají Tomáš Smysl a Barbora Sommersová z Chrudimi.

Studenti z Chrudimi

„Jsme studenti pražské VŠE a máme trochu volného času a rozhodli jsme se, že budeme nápomocni na místě, kde je nás potřeba. Přes facebook jsem zjistil, že většina toho stojí na dobrovolné pomoci, kterou teď koordinuje organizace Člověk v tísni. Vaření čaje, rozdávání jídla, pomoc nově příchozím se základními informacemi," řekli ke svému záměru dobrovolníci, kteří v pětičlenné partě v pondělí vyrazili k chorvatskému hraničnímu přechodu. Právě v úterý ráno měli na místo dorazit.

„Tam, kam jedeme, jsou dobrovolníci i od nás. Organizátor je také Čech," uzavřel Tomáš Smysl.