Stejné problémy řeší i kadeřnice Petra Kohoutová, která má svůj salón v Heřmanově Městci. „V kadeřnictví normálně bývám jen středy a pátky, jelikož jsem na rodičovské dovolené. Nyní ale pracuju od pondělí do pátku, abych dohnala skluz, který vznikl, když jsme museli mít zavřeno,“ vysvětluje kadeřnice.

Lidé psali o radu

Lidé se nemohli otevřených dveří do kadeřnictví dočkat, dlouhé vlasy a odrosty se mezitím snažili řešit doma sami. Kadeřnicím psali o radu, jakou si mají koupit barvu, a stříhat se nechali od příbuzných. Odbornice nyní musí jejich pokusy zachraňovat. „Na denním pořádku jsou teď opravy domácího barvení a odbarvování, které se nepovedlo,“ potvrzuje Kohoutová.

Ostříhat a učesat všechny zákaznice v několika následujících dnech je ale nelehký úkol. „Když klientky potřebovaly třeba jen obarvit odrosty, objednávala jsem si dvě najednou, to teď ale nejde,“ upozorňuje žena. Kvůli hrozící nákaze může být v salónu jen kadeřnice a jedna její klientka, více osob tam nesmí.

Kadeřnice navíc čeká těžká tělesná zkouška. Jejich povolání je samo o sobě fyzicky náročné a spjaté s bolestmi zad způsobenými celodenním stáním a nutností mít zvednuté ruce. Nyní se budou muset poprat i s bezpečnostními opatřeními, které kadeřnicím a kadeřníkům nedávají nic zadarmo.

„Chápu, že je to potřeba, protože jsme v blízkém kontaktu. A chci chránit i sebe, protože nikdy nevím, jaký ta žena má příběh, koho potkala a podobně,“ vypráví kadeřnice, ale dodává, že některá opatření jí práci opravdu ztěžují. Největší problémy způsobují rukavice a štít.

„Jakmile svítí sluníčko, tak se štít leskne a já moc nevidím na to, co dělám. Když zase smývám klientce hlavu horkou vodou, štít se mi hned zamlží,“ vyjmenovává Kohoutová. Na rukavice se zase vlasy lepí a kadeřnicím tak ztěžují například práci s fénem.

Celý den s desinfekcí

Kadeřnici z Heřmanova Městce není příjemná ani práce v roušce, kvůli níž se jí špatné dýchá, k tomu celý den pobývá ve výparech z dezinfekce. „Jakmile klientka odejde, stříkám kliky, umyvadla, křeslo, nástroje i podlahu. Neustále si dezinfikuji ruce,“ popisuje.

Čirou tekutinu mají u vchodu připravenou také návštěvnice salónu, které hned po příchodu obdrží jednorázovou ústenku. Tím ale výčet jednorázových pomůcek nekončí, klientky dostávají ještě jednorázové plastové pláště a na vysušení vlasů kadeřnice používá jednorázové ručníky, jež se těm klasickým nevyrovnají, takže na jednu zákaznici spotřebuje tři i více kusů.

Náklady na provoz salónu v době koronaviru tak kadeřnicím vzrostly. „Musela jsem trochu zdražit, protože se mi do nákladů výrazně promítly všechny ty ochranné pomůcky,“ uzavírá Petra Kohoutová.