VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kam o víkendu? V Bohdanči je pouť, Choltice zažijí "válku"

Pardubice - Do období třicetileté války se mohou v sobotu vrátit návštěvníci choltického zámku

18.7.2014
SDÍLEJ:

Kunětická horaFoto: DENÍK/Jiří Sejkorap

Pestrý výběr akcí je přichystán na následující víkend. Pouť, vodní lyžování či hudební tábor, lákají k návštěvě.
Do období třicetileté války se mohou v sobotu vrátit návštěvníci choltického zámku.

K vidění zde bude střelba dobovým dělem, navštívit bude možné třeba renesanční kuchyni, puškařskou dílnu, krejčovskou dílnu nebo školu šermu.
V Lázních Bohdanči je zase na sobotu na Masarykově náměstí přichystána Magdalénská pouť.

„Pouť bude zahájena ve 13 hodin Magdalénskou mší v kostele svaté Maří Magdalény. Hned po ní v kostele vystoupí kapela Volná formace náhodných známých s repertoárem Zuzany Navarové. Bohatý program na náměstí odstartuje v 15 hodin. Nebudou chybět stánky s regionálními produkty, ukázky historického šermu či pouťové atrakce. Návštěvníci se mohou těšit také na pardubický folklorní soubor Baldrián a dobové pohybové divadlo," uvedla Lenka Křivská z bohdanečského odboru rozvoje města.

Věžní světnička

Připravena je rovněž komentovaná prohlídka kostela. „Zpřístupněna bude také věžní světnička, ve které ještě na počátku dvacátého století vychovávali tehdejší kostelník František Vondráček a jeho žena jedenáct dětí," nechala se slyšet Lenka Křivská.
Každý milovník hudby má možnost zajet si již od čtvrtka do Horního Jelení, kde se koná v pořadí již osmnáctý ročník Českého hudebního tábora mládeže. Pro účastníky tábora i veřejnost jsou po celou sezonu připravena večerní vystoupení účastníků i pozvaných hostů. Koncerty se konají v areálu tábora každý večer od 19.30 hodin.

„Očekáváme účast více než 150 studentů ve věku od 8 do 19 let z České republiky, Slovenska, Maďarska, Itálie, Velké Británie, Litvy, Arménie, Ruska, Řecka, Turecka, Mexika a USA, kteří budou zdokonalovat svůj hudební um v symfonických orchestrech, mezinárodním pěveckém sboru, souboru zobcových fléten, kytarovém souboru, oddělení klavíru, harfy a anglického divadla pod vedením našich i zahraničních pedagogů. Nebude chybět ani oblíbený jazz band," prozradil ředitel Českého hudebního tábora mládeže Josef Kušička.

Na účastníky čekají kromě každodenního nácviku závěrečného programu pro rodiče také sportovní aktivity, hry a táboráky.

Král na hradě

Vzácnou návštěvu čeká v neděli hrad Kunětická hora. Od 10 do 16 hodin zde totiž návštěvníci mohou spatřit samotného krále Vladislava Jagellonského. Ten přijede navštívit svého rádce Viléma z Pernštejna a dohlédnout na ceremonii pasování, jež se koná v neděli.

Akce Král na hradě je založena na skutečných historických událostech. Roku 1491 padl hrad Kunětická hora do rukou mocného šlechtice Viléma z Pernštejna, který se svůj majetek snažil zvelebovat a nastávající více než půlstoletí se neslo v duchu pozdně gotických a renesančních přestaveb.

O tehdejším významu Kunětické hory svědčí návštěva českého krále Vladislava Jagellonského, který se přijel podívat, jak Vojtěcha a Jana, syny Viléma z Pernštejna, pasují na rytíře.

Autor: Redakce, Tomáš Dvořák

18.7.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Místopředseda volební komise číslo 1006 v Pardubicích porušil volební zákon. Do komise zasedl v tričku propagujícím znak kandidující strany Blok proti islamizaci.
VÍME PRVNÍ / AKTUALIZOVÁNO
10

VIDEO: Člen komise agitoval ve volební místnosti za Blok proti islamizaci

Pohřešovaný Jaroslav Malimánek.

Policie pátrá po seniorovi. Nevrátil se z tancovačky

AKTUALIZUJEME / AKTUALIZOVÁNO

Z třináctého patra v Chrudimi vyskočil muž

Chrudim - Nešťastné úmrtí šetří v sobotu dopoledne chrudimská policie.

Jdou k volbám poprvé. Důraz kladou na ekologii, digitalizaci a vzdělání

Pardubice - V České republice je až 400 tisíc prvovoličů, kteří mohou výrazně ovlivnit výsledky právě probíhajících voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Čtyři sta tisíc to je pro srovnání čtyřikrát více hlasů, než kolik byl v parlamentních volbách v roce 2013 rozdíl mezi první a druhou stranou.

Rušení ordinací praktických lékařů ve velkém prý nehrozí

Pardubicko – V souvislosti se stávkou praktických lékařů, ke které došlo tento týden, se mluví o úplném skončení některých praxí. Zejména starší lékaři se prý nechtějí zařizovat k vydávání elektronických receptů, které mají být od ledna povinné.

AKTUALIZUJEME

Volební místnosti se zavřely. Začíná sčítání hlasů

Pardubický kraj - Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR skončily. Ve 14 hodin se uzavřely volební místnosti a nyní se budo sčítat odevzdané hlasy. Výsledky mají být známé ještě dnes večer. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení