VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vyšetřování se zastavilo

VÝCHODNÍ ČECHY - Vyšetřování údajného sexuálního obtěžování a následného konfliktu mezi vedením dětského tábora a rodiči, ke kterému mělo dojít v červenci na táboře v Kamenci, se pozastavilo.

15.8.2007
SDÍLEJ:

Letní dětský tábor v Kamenci u Zdobnice na Rychnovsku.Foto: DENÍK/ Jan Ježdík

Rychnovská Policie ČR hovořila se všemi potřebnými svědky, vpřítomnosti soudce a psychologa měla vyslechnout i dceru Davida Budaje zNáchodska, kterou údajně vedoucí tábora sexuálně obtěžoval. Rodiče však dívku odmítají kvýslechu pustit.

„Tatínek odmítá spolicií komunikovat. Před prvním termínem výslechu nám sdělil, že ji nedovede, protože má strach, abychom jí neublížili. Před dalším výslechem uvedl, že bude dlouhodobě nemocná a že si nepřeje, aby věc vyšetřovala rychnovská policie a podává žádost na ministerstvo vnitra,“ popsala případ vyšetřovatelka Iveta Kristejnová. Policie rodině dívky již jednou udělila pořádkovou pokutu, pokud se nedostaví ani kdalšímu termínu, udělí ji opakovaně (a snaží se Budajovi předvolat) .

Dokud se kvýslechu nedostaví, kriminalisté nemohou ve vyšetřování pokračovat ani řešit trestní oznámení, která na rodinu Budajovu naopak podal vedoucí tábora. Ten jakákoliv nařčení ze sexuální obtěžování odmítl a uvedl, že jemu jeho rodině pan Budaj vyhrožoval fyzickou likvidací, proto chce zůstat vanonymitě.

David Budaj potvrdil, že krychnovské policii nemá důvěru. Podle něho hledala nejprve svědky ve prospěch vedoucího tábora, argumentuje, že výslech jeho dcery se měl konat hned vpondělí po incidentu a ne po třech nedělích. Dodává: „Padni komu padni, oko za oko, zub za zub. Až je chytnu, budete mít co psát.“

Policisté uvádějí, že dívku nemohli vyslechnout okamžitě. Soudce byl sice kdispozici, ale zajištění dětského psychologa a zkušeného kriminalisty, který se specializuje na vyšetřování dětí, nebylo možné ze dne na den. Jak vyšetřovatelé dodávají, nehrozilo vtomto případě ani nebezpečí zprodlení.

Několik dní po incidentu na táboře se David Budaj ohlásil na Okresní ředitelství Policie ČR vRychnově na návštěvu, na které ho měl doprovázet John Bok, předseda Spolku Šalamoun, který jako nevýdělečná organizace podporuje nezávislou justici vČR.. Na ohlášenou schůzku však nikdo nepřijel, John Bok vemailové odpovědi Deníku uvedl: „Pana Budaje ani jeho rodinu neznám, snikým znich jsem nejednal, nikdo jiný mne o věci neinformoval. Nevím tudíž, o co se jedná. Pokud spolku Šalamoun byl ve věci zaslán dopis nebo mail, což si nepamatuji, nereagoval jsem na něj. Zabýváme se pouze trestními věcmi, které jsou vedené proti osobám, u nichž jsme dospěli, na základě pečlivého prostudování spisů, vlastního šetření a účasti na veřejných jednáních soudů, kzávěru, že se jim nedostává zákonné spravedlnosti.“

 

Rekapitulace příběhu

Sexuální incident v dětském táboře?
11.7.2007 8:52, aktualizováno 14.7.2007 12:23
NÁCHODSKO/ RYCHNOV NAD KNĚŽNOU - Aktualizováno: Prohlášení kolektivu vedoucích z tábora. / Tábor ve středu ráno navštívila Krajská hygienická stanice. / Letní tábor Kamenec v Orlických horách má více než padesátiletou historii. Letos se však nad stany poprvé usadil černý mrak – nespokojení rodiče z Náchoda si stěžují na špatné podmínky v táboře, fyzické napadení a nevhodné chování instruktorů. Případ vyšetřuje rychnovská policie.

Dívka tvrdí, že ji vedoucí obtěžoval. Její otec hrozil zapálením stanů a vyvražděním celé rodiny

„Počátkem července jsme poslali dceru a syna do tábora Kamenec. Jelikož byli na táboře poprvé, tak jsem tam volal celkem třikrát, jestli je všechno v pořádku. Bylo mi řečeno, že ano. Týden nato měli výlet do Náchoda a dcera jim utekla. Přiběhla k babičce, brečela, nechtěla o ničem mluvit. Nakonec manželce řekla, že jí v táboře instruktorka nafackovala a že ji osahával hlavní vedoucí. Jelikož jsem měl strach i o syna, tak jsme se tam hned vydali. V táboře byla moje těhotná manželka napadena hlavním vedoucím, tak jsem ztratil nervy, chytl jsem ho a začli jsme se hádat. Pak se na mě vrhli asi čtyři lidi, zmlátili mě, svázali mě. Poté přijela policie a divila se, proč jsem svázaný. Byli jsme na výslechu a poté i na vyšetření u lékaře v Náchodě,“ sdělil David Budaj z Náchoda, který je nyní kvůli napadení v pracovní neschopnosti.

„V táboře nás napadli úplně bezdůvodně – mě, tchyni i manžela,“ dodala Monika Budajová.

Policie i vedoucí z tábora však vidí celou situaci jinak. „Pan Budaj přijel do tábora, vyhrožoval, že to tam podpálí a fyzicky napadl jednoho instruktora. Proto ho svázali. Případ je však teprve na začátku, ráno nám byl předán z Rokytnice. Nyní provádíme výslechy,“ informoval ředitel rychnovské policie Zdeněk Hlaváček.

Za nepravdivé považuje výroky nespokojených rodičů i hlavní táborový vedoucí, který si nepřál být jmenován, protože mu Budaj vyhrožuje. „Rodiče jedenáctileté dívky a sedmiletého chlapce neoprávněně vnikli do tábora. My jsme jim sdělili, že musí respektovat pravidla a počkat, až jim děti a jejich věci oficiálně předáme. To však ingnorovali a vtrhli do stanu. Budaj vytáhl z kapsy lahev s neznámou látkou a vyhrožoval, že to tu podpálí. Tím, že jsme ho svázali, jsme chtěli zajistit bezpečí všech v táboře,“ vysvětloval vedoucí, který z důvodu Budajových výhrůžek na čas přestěhoval i svou rodinu. „Křičel na mě, že mi zabije děti a podpálí dům,“ sdělil. Aby prý získal jméno a adresu vedoucího, v telefonu se představil jako reportér zpravodajství soukromé televize s tím, že chce natočit reportáž z tábora.

Foto na stránce: Deník/ Jan Ježdík

Prohlášení:

My, vedoucí z tábora v Kamenci, striktně odmítáme veškerá nařčení a obvinění vůči táboru a hlavnímu vedoucímu ze strany p. Budaje. Tato obvinění jsou smyšlená a lživá a jsou pouze pomstou za eliminaci nebezpečného počínání p. Budaje proti dětem a táboru. Zákrok proti p. Budajovi byl na základě překročení všech norem slušného chování a nerespektování táborového řádu, bezdůvodného fyzického napadení vedoucích a směřoval k eliminaci přímého ohrožení dětí v táboře.

Všechny děti v táboře jsou v pořádku, činnost oddílů pokračuje beze změn podle plánu. Děti si užívají prázdniny. Přijeďte se sami přesvědčit v neděli 15. července, kdy v táboře proběhne od 9.00 hod. návštěvní den.


Proti p. Budajovi bylo podáno trestní oznámení pro pomluvu, ohrožování dětí a vyhrožování násilím. Celou věc šetří Policie České republiky.


kolektiv vedoucích LPT Kamenec

Krajská hygienická stanice

Ve středu (11. červecne) ráno navštívili tábor pracovníci krajské hygienické stanice. Při kontrole neshledali žádné vážnější závady.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Co se do tištěného vydání nevešlo:

O táboře

Letní stanový tábor v Kamenci v Orlických horách je organizován občanským sdružením Pionýr - 1. pionýrskou skupinou Náchod. Tábor je umístěn v překrásné a téměř nedotknuté části Orlických hor. Pro své umístění v horském terénu uprostřed lesů, je tábor náročný na pobyt. Tábora se mohou účastnit děti po ukončení 1.třídy ZŠ nezávisle na jakémkoliv členství v dětských organizacích. Doba trvání tábora je 26 dní. V polovině tábora je organizován návštěvní den pro rodiče.

Tábor je vybaven stany s podsadou, pro nejmladší děti srubem. Program tábora vychází z tradic a zkušeností táborů v Kamenci. Je zaměřen na pobyt v přírodě se všemi prvky ochrany přírody, na zvyšování fyzické zdatnosti dětí, na výchovu k samostatnosti, práci a zodpovědnost ke kolektivu. Pracuje se s výchovnými prvky Woodcraftu - lesní moudrosti a prvky z programu Pionýra. Tábor úzce spolupracuje s některými částmi armády ČR, které se podílejí i na zajištění programu s nácvikem řady dovedností.

Děti ve věku 7 - 8 let mají možnost účasti v táboře po dobu prvých 14 dní, starším dětem je umožněn individuelní pobyt v délce 20 dnů. Vzhledem k náročnosti a ucelenosti programu, mají přednost zájemci o celý pobyt.

Prvý tábor stál v Kamenci nad řekou Zdobnicí v roce 1955. Od roku 1957 do roku 1965 byl tábor budován, podíleli se Pionýři, jejich vedoucí, rodiče a četní přátelé. Celých prvých deset let vydělávaly děti peníze na zakoupení stanů a dalších potřebných věcí. V roce 1959 získal tábor prvé motorové vozidlo, v roce 1961 byla postavena zděná jídelna, v roce 1964 postavena štábní chata a srub pro malé děti. Programově začaly pochody, harcy po okrese Rychnov nad Kněžnou. Táborníci vysázeli a ošetřili tisíce lesních stromků. Začala úzká spolupráce s armádou. Děti v táboře začaly nosit zelené košile a červené barety. Tábory od roku 1964 končily pěším pochodem v Náchodě.

Další desetiletí bylo opět obdobím budování a modernizace tábora. Za pomoci vojáků byly budovy v Kamenci přestavěny a upraveny pro kuchyň, jídelnu, klubovny a ubytovny. Programově byl tábor motivován tak, že táborníci byli indiány, vojáky, výsadkáři… Byly plněny podmínky pro získání odznaku Tří orlích per. Táborů se účastnily děti z Polska, Německa, do táborů začaly jezdit děti z Prahy a jiných měst republiky. O dětech a jejich životě v táboře vyšla kniha Jana Mareše - Stromy rostou do nebe. Začala spolupráce s vojenskými letci z Hradce Králové. A opět se sázely a ošetřovaly lesní stromky. Léta 1975 - 85 byla charakterizována hledáním nových prvků v práci tábora. Branná výchova a branný program měl v těchto letech motivační převahu. Zvětšila se spolupráce s našimi vojáky z Prostějova a Hradce Králové. V roce 1981 byl v Kamenci natočen film Výsadkáři, který se významně umístil v mezinárodní soutěži. Táborníci každým rokem odpracovali okolo dvou tisíc hodin při vysazování a ošetřování lesních stromků a tříset hodin při sklizni sena pro lesní zvěř.

V dalších letech vrcholilo mnohaleté úsilí o zkvalitnění branné výchovy v táboře. V roce 1990 byl program v táboře zaměřěn na život v přírodě. Osnovou činností se stala Lesní moudrost pionýrských tábornických oddílů. Od roku 1992 je tábor v Kamenci táborem Lesních dětí se svým specifickým programem. Cílem tábora je posilování fyzické zdatnosti, otužování dětí a upevňování morálních a volních vlastností.

V posledním období pokračuje úzká spolupráce s armádou. Ať již přímou účastí vojáků v táboře, nebo návštěvou dětí v jejich výcvikových základnách. Daří se kloubit Lesní moudrost s brannou činností. S táborem spolupracuje řada vojenských klubů. V roce 2005 se dožil tábor v Kamenci 50 let. Za půl století tábora se ho zúčastnilo okolo 5250 dětí o které se staralo skoro 250 vedoucích a ostatních pracovníků.

Zdroj: http://www.kamenec.pionyr.cz

 

15.8.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Extraligový duel Chomutov - Pardubice.
8

Pirát Vondrka znovu udeřil a vzal body Dynamu

Den po parlamentních volbách, 22. října, začala povolební vyjednávání ve Sněmovně v Praze. Faltýnek
AKTUALIZOVÁNO
9

Zeman potvrdil, že Babiše jmenuje premiérem. Začala povolební vyjednávání

Při nehodě byla zraněna matka s dítětem

Lázně Bohdaneč - Maminka s malým chlapcem skončili s autem v příkopu a následně v nemocnici.

Basketbalové Pardubice smetly pražské USK

Pardubice - Ligový top-skórer Quentin Peterson sice vysázel 26 bodů, ovšem Dominez Burnett ještě o 2 více a dovedl pardubickou Beksu ke druhému vítězství v novém ročníku basketbalové NBL. 

Únik plynu se nekonal, záchranáři přesto měli práci

Přelouč - Na místě se zdravotníci museli postarat i o miminko.

TOP 09 je ve sněmovně, poslanec Skalický ale mandát ztratil

Pardubice – Prohra s křečovitým úsměvem. Tak hodnotí volební výsledek TOP 09 poslanec Jiří Skalický. Po napínavém sčítání hlasů se sice jeho strana do Poslanecké sněmovny dostala, ovšem sám Skalický ve funkci poslance končí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení