VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kamery pro město v novém. Pohlídají auta i přestupky

Pardubice - Modernizace kamerového systému Pardubic má za sebou úvodní fázi. Kamer bude 81.

5.11.2015
SDÍLEJ:

V novém operačním středisku mají strážníci k dispozici deset monitorů. Foto: DENÍK/Jiří Sejkora

Pardubice mají položen základ pro nový městský kamerový systém. Osmnáct let staré analogové kamery nahradily nové, digitální. Systém, který spravuje městská policie, se celý zmodernizoval a po dokončení bude umět i samostatně pracovat. Využívat jej pak budou moci jak strážníci, tak policie, hasiči, záchranná služba, dopravní podnik a občané.


„Kamer bude celkem 81 v celém městě. Rozdělené budou na ty pro veřejný pořádek a na dopravní, které budou zejména na příjezdových silnicích a hlavních křižovatkách," nastínil Petr Kvaš, správce informačních systémů pardubické městské policie.

Osmnáct let starý

Po osmnácti letech, kdy v Pardubicích jako v jednom z prvních měst u nás vznikl kamerový systém, byla radikální změna nutná. Staré kamery v analogovém režimu už nestačily držet krok s dobou. Nový systém už pracuje s digitálním obrazem.

„Přenos vedeme po optickém kabelu všude, kde to bylo možné. Rozlišení kamer je dva megapixely se schopností třicetišestinásobného přiblížení. Kvůli velkým objemům dat se vybudovalo nové operační středisko s vlastní serverovnou a datovým úložištěm. Strážníci mají k dispozici deset monitorů. Celá tato dosavadní etapa, kdy se nahradily původní kamery, vyšla na částku kolem šesti milionů.

Další etapa bude rozšíření kamerového systému o dalších patnáct nových kamer a v poslední fázi přibude čtyřicet kamer pro dopravu. Poslední etapa vyjde na sedm milionů korun. Investice bude už nižší, protože největší náklady byly spojené s vybudováním zcela nové sítě a příslušenství. Finální účet bude na částku 17 milionů korun," dodal Petr Kvaš.

Chytrý systém

Systém bude díky digitální technologii chytrý. „Není v lidských silách sledovat všechny kamery. Program ale bude umět upozornit obsluhu na vybrané jevy. Průjezd vozidla, ležící postavu, odložené zavazadlo, náhlé zvýšení hladiny hluku. Neznamená to nahrávání a odposlouchávání hovorů. Kamery ale poznají skřípění brzd nebo křik a upozorní na něj strážníky na operačním středisku," vysvětluje ředitel městské policie Rostislav Hübl.

Pohlídají i dopravu

Do systému bude mít přístup nejen městská policie. Kamery budou i součástí plánovaného řízení dopravy v Pardubicích a tak si s nimi bude moci hýbat i dispečink dopravního podniku kvůli dopravě a třeba hasiči nebo záchranná služba kvůli navedení záchranářů na místo.

Záznam městských kamer se bude uchovávat jeden den v plné kvalitě. To postačí u nehod, trestných činů, nebo přestupků k zazálohování. Poté se zformátuje na menší rozlišení a po čtrnácti dnech se automaticky smaže. Přístup k ukládání dat ze systému mají jen dva lidé. K záznamům se kromě nich nikdo dostat nemůže.

Součástí zakázky byl i bezplatný servis a údržba systému po dobu šesti let. „Na další čtyři roky životnosti systému jsou vysoutěženy pevné ceny," dodal Petr Kvaš.

Budou i pro řidiče

Jedna z prvních kamer byla v Pardubicích před osmnácti lety nainstalována na budovu bývalé spořitelny u Zelené brány. A i ona byla jednou z prvních, která byla vyměněna. „Řada kamer visí na objektech v soukromém vlastnictví, ale nikde jsme při instalaci nenarazili na problém, naopak všude nám vyšli vstříc," prozradil Petr Kvaš.

Do systému kromě záchranářů bude moci nahlížet i veřejnost. Tato možnost je v plánu ale pouze u kamer sledujících dopravní situaci. Ty by měly být po dokončení systému dostupné na webových stránkách města nebo i v mobilní aplikaci. Podívat by se tak řidiči
mohli například na křižovatku u Parama.

Nové prostory 
i na přestupcích
Nové přestupkové oddělení pardubické městské policieModernizací prošlo kromě kamerového systému také přestupkové oddělení na služebně pardubické městské policie.
Prostor pro přestupce je zcela oddělen od kanceláře. Pracují v něm tři strážníci ve stálé službě a případně jeden na výpomoc z obvodního oddělení. „Vyřídíme denně padesát až sedmdesát událostí. Od přestupků, přes ztráty a nálezy, evidence jízdních kol, povolení vjezdu. Zpracováváme i přestupky, které ve službě zaevidují strážníci na ulici," představila činnost oddělení jeho vedoucí Naďa Snopková.

Autor: Jiří Sejkora

5.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Místopředseda volební komise číslo 1006 v Pardubicích porušil volební zákon. Do komise zasedl v tričku propagujícím znak kandidující strany Blok proti islamizaci.
10

Kvůli tričku s mešitou bylo v Pardubicích u voleb opět rušno

Místopředseda volební komise číslo 1006 v Pardubicích porušil volební zákon. Do komise zasedl v tričku propagujícím znak kandidující strany Blok proti islamizaci.
VÍME PRVNÍ / AKTUALIZOVÁNO
10

VIDEO: Člen komise agitoval ve volební místnosti za Blok proti islamizaci

Policie pátrá po seniorovi. Nevrátil se z tancovačky

Pardubicko - Pardubická policie prosí veřejnost o pomoc při pátrání po Jaroslavu Malimánkovi.

AKTUALIZUJEME / AKTUALIZOVÁNO

Z třináctého patra v Chrudimi vyskočil muž

Chrudim - Nešťastné úmrtí šetří v sobotu dopoledne chrudimská policie.

Jdou k volbám poprvé. Důraz kladou na ekologii, digitalizaci a vzdělání

Pardubice - V České republice je až 400 tisíc prvovoličů, kteří mohou výrazně ovlivnit výsledky právě probíhajících voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Čtyři sta tisíc to je pro srovnání čtyřikrát více hlasů, než kolik byl v parlamentních volbách v roce 2013 rozdíl mezi první a druhou stranou.

Rušení ordinací praktických lékařů ve velkém prý nehrozí

Pardubicko – V souvislosti se stávkou praktických lékařů, ke které došlo tento týden, se mluví o úplném skončení některých praxí. Zejména starší lékaři se prý nechtějí zařizovat k vydávání elektronických receptů, které mají být od ledna povinné.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení