Pardubice mají položen základ pro nový městský kamerový systém. Osmnáct let staré analogové kamery nahradily nové, digitální. Systém, který spravuje městská policie, se celý zmodernizoval a po dokončení bude umět i samostatně pracovat. Využívat jej pak budou moci jak strážníci, tak policie, hasiči, záchranná služba, dopravní podnik a občané.


„Kamer bude celkem 81 v celém městě. Rozdělené budou na ty pro veřejný pořádek a na dopravní, které budou zejména na příjezdových silnicích a hlavních křižovatkách," nastínil Petr Kvaš, správce informačních systémů pardubické městské policie.

Osmnáct let starý

Po osmnácti letech, kdy v Pardubicích jako v jednom z prvních měst u nás vznikl kamerový systém, byla radikální změna nutná. Staré kamery v analogovém režimu už nestačily držet krok s dobou. Nový systém už pracuje s digitálním obrazem.

„Přenos vedeme po optickém kabelu všude, kde to bylo možné. Rozlišení kamer je dva megapixely se schopností třicetišestinásobného přiblížení. Kvůli velkým objemům dat se vybudovalo nové operační středisko s vlastní serverovnou a datovým úložištěm. Strážníci mají k dispozici deset monitorů. Celá tato dosavadní etapa, kdy se nahradily původní kamery, vyšla na částku kolem šesti milionů.

Další etapa bude rozšíření kamerového systému o dalších patnáct nových kamer a v poslední fázi přibude čtyřicet kamer pro dopravu. Poslední etapa vyjde na sedm milionů korun. Investice bude už nižší, protože největší náklady byly spojené s vybudováním zcela nové sítě a příslušenství. Finální účet bude na částku 17 milionů korun," dodal Petr Kvaš.

Chytrý systém

Systém bude díky digitální technologii chytrý. „Není v lidských silách sledovat všechny kamery. Program ale bude umět upozornit obsluhu na vybrané jevy. Průjezd vozidla, ležící postavu, odložené zavazadlo, náhlé zvýšení hladiny hluku. Neznamená to nahrávání a odposlouchávání hovorů. Kamery ale poznají skřípění brzd nebo křik a upozorní na něj strážníky na operačním středisku," vysvětluje ředitel městské policie Rostislav Hübl.

Pohlídají i dopravu

Do systému bude mít přístup nejen městská policie. Kamery budou i součástí plánovaného řízení dopravy v Pardubicích a tak si s nimi bude moci hýbat i dispečink dopravního podniku kvůli dopravě a třeba hasiči nebo záchranná služba kvůli navedení záchranářů na místo.

Záznam městských kamer se bude uchovávat jeden den v plné kvalitě. To postačí u nehod, trestných činů, nebo přestupků k zazálohování. Poté se zformátuje na menší rozlišení a po čtrnácti dnech se automaticky smaže. Přístup k ukládání dat ze systému mají jen dva lidé. K záznamům se kromě nich nikdo dostat nemůže.

Součástí zakázky byl i bezplatný servis a údržba systému po dobu šesti let. „Na další čtyři roky životnosti systému jsou vysoutěženy pevné ceny," dodal Petr Kvaš.

Budou i pro řidiče

Jedna z prvních kamer byla v Pardubicích před osmnácti lety nainstalována na budovu bývalé spořitelny u Zelené brány. A i ona byla jednou z prvních, která byla vyměněna. „Řada kamer visí na objektech v soukromém vlastnictví, ale nikde jsme při instalaci nenarazili na problém, naopak všude nám vyšli vstříc," prozradil Petr Kvaš.

Do systému kromě záchranářů bude moci nahlížet i veřejnost. Tato možnost je v plánu ale pouze u kamer sledujících dopravní situaci. Ty by měly být po dokončení systému dostupné na webových stránkách města nebo i v mobilní aplikaci. Podívat by se tak řidiči
mohli například na křižovatku u Parama.

Nové prostory 
i na přestupcích
Nové přestupkové oddělení pardubické městské policieModernizací prošlo kromě kamerového systému také přestupkové oddělení na služebně pardubické městské policie.
Prostor pro přestupce je zcela oddělen od kanceláře. Pracují v něm tři strážníci ve stálé službě a případně jeden na výpomoc z obvodního oddělení. „Vyřídíme denně padesát až sedmdesát událostí. Od přestupků, přes ztráty a nálezy, evidence jízdních kol, povolení vjezdu. Zpracováváme i přestupky, které ve službě zaevidují strážníci na ulici," představila činnost oddělení jeho vedoucí Naďa Snopková.