V pátek se po více jak půl roce opět otevřenou volební místnosti a voliči tak mohou přijít uplatnit právo volby svých zástupců. Tentokrát půjdeme rozdat své hlasy těm, kteří mají ambice stát se europoslanci. Těm stávajícím končí pětileté volební období a v České republice se proto uskuteční v pořadí druhé volby do Evropského parlamentu v Bruselu.

Zklamání i odpor

O přízeň voličů se uchází třiatřicet stran a politických seskupení. Přestože politici neustále zdůrazňují význam těchto voleb, lidé příliš předvolební kampaň, proti například volbám do krajských zastupitelstev nebo parlamentu, nevnímají. „Volební kampaň jsem sledovala jen okrajově. Ale i kdyby, stejně by mě v mém rozhodnutí neovlivnila. Nelíbily se mi ovšem výstřednosti, které se týkaly kampaně ČSSD. Ač nejsem jejich sympatizantkou, házení vajíček odsuzuji. Je to výraz hlouposti a nekultivovanosti těch, kteří takto jednají. Pokud s někým nesouhlasím, tak prostě na jeho mítink nejdu,“ řekla Marie Pešková s tím, že volit půjde.

S nevkusností předvolební kampaně souhlasí i prodavačka Ludmila Formánková a studentka Šárka Demelová. „Koho půjdu volit, jsem rozhodnutá již dávno, ale přesto jsem kampaň trochu sledovala. Byla plná špíny a nevkusu. Nelíbila se mi,“ uvedla Formánková. „Já jsem dokonce chodila na některé předvolební akce, ale také jsme nebyla příliš spokojená. Kampaň by mě rozhodně ovlivnila, ale spíše negativně,“ řekla pětadvacetiletá Šárka s tím, že k volbám ale nepůjde. „Budu mimo republiku. Pokud bych tady ovšem byla, volit bych šla, protože si myslím, že europoslanci mohou pro naši malou zemi něco udělat.“

O tom, že předvolební mítinky, billboardy a prohlášení kandidátů do evropského parlamentu či čelních představitelů politických stran dopadají k uším voličů, svědčí i změna názoru těch, kteří uvažovali o rezignaci na volby. „Ačkoli jsem politické dění přestal sledovat, protože jsem znechucen, rozhodl jsem se k volebním urnám jít a svým hlasem pomoci zabránit zvolení komunistů, ať už si říkají komunisté nebo sociální demokraté. Utvrdila mě v mém rozhodnutí totiž právě předvolební kampaň těchto lidí, plná zastrašování, výroků takřka komunistických a brojení proti lidem, kteří něco vlastní, nebo si dokáží vydělat,“ vyjádřil svůj postoj podnikatel Petr Pekáč.

Lukáš Peška