Politické strany už se pomalu chystají na blížící se krajské volby. Některé zahajují předvolební kampaň netradičně.

Jako třeba TOP 09, která kampaň odstartovala promítáním zrestaurované verze snímku Františka Vláčila Markéta Lazarová na Pernštýnském náměstí.

Na slavný český film se do centra Pardubic zajela podívat i ministryně kultury Alena Hanáková.

„Jsem potěšena, že jsem opět mohla zavítat do Pardubic. Moc se mi tu líbilo. Jsem ráda, že to bylo na promítání krásného, digitálně zrestaurovaného filmu Markéta Lazarová, který patří do zlatého fondu české kinematografie. Markéta Lazarová je jeden ze dvou digitalizovaných filmů, druhým je snímek Hoří, má panenko," nechala se slyšet Alena Hanáková.

Za dva miliony

Zrestaurování snímku prý stálo dva miliony korun.

„Možná se někomu může zdát, že je to poměrně velká částka, ale film byl značně poškozený, skoro každé okénko se muselo opravit. Premiéru měl tento snímek v létě přímo na ministerstvu kultury. Byla jsem překvapena, kolik lidí dorazilo a jaký byl o tento titul zájem. Myslím, že je důležité uchovávat takové filmy. Zaslouží si to," podotkla ministryně kultury.

I v letním kině

Markétu Lazarovou mohli lidé v Pardubicích vidět už o letních prázdninách, kdy ji promítalo Pardubické letní kino.

„Snažili jsme se být kreativní. Pardubické letní kino bylo populární, proto jsme si říkali, že bychom se na jeho popularitě mohli trochu svézt. Chceme být kreativní při řízení Pardubického kraje, ale i při propagaci nás samých," vysvětlil pardubický radní za TOP 09 Jan Němec.

TOP 09 a Starostové jdou do krajských voleb poprvé, věří ale, že budou mít po volbách možnost podílet se na řízení Pardubického kraje.

„Chceme do řízení kraje vnést větší transparentnost a lepší ekonomické výsledky. Od zdravotnictví až po cestovní ruch," uvedl lídr TOP 09 Jaroslav Zedník.