Kraj poskytuje deset procent obcím, které získaly na kanalizaci dotaci z Ministerstva životního prostředí ČR. „Proto kraj přispěje letos na vybudování kanalizace například obci Mikulovice na Pardubicku. Příspěvek na druhou etapu kanalizace dostane také obec Staré Ždánice,“ řekl radní Pardubického kraje pro životní prostředí a zemědělství Petr Šilar.

„Pro lidi je chybějící kanalizace velký problém. Septiky se musí často vyvážet,“ uvedla starostka Svítkova Zuzana Zlesáková. Kvůli čekání na stavbu kanalizace ve Svítkově jezdí po silnicích, které jsou v havarijním stavu. „Oprava musí počkat až po kanalizaci,“ dodala starostka Zlesáková. Městský obvod VI, kam patří Svítkov, Popkovice, Staré Čívice, Lány na důlku a Opočínek je poslední část Pardubic, kde není dokončena kanalizační síť. „Naštěstí v červnu začínáme a do roku 2009 by měla být kanalizace u nás dobudována,“ dodala starostka.

„Každý týden musíme septik přečerpávat hadicí do hlavního kanálu. Auto VAKu k nám totiž nemůže zajet, jinak by se silnice propadla. Ta je v hrozném stavu. Už máme třetí čerpadlo. A to taky stojí peníze. Někdo to tady řeší trativodem. To nikomu nevadí, že to ničí životní prostředí,“ rozhořčeně vypráví Marie Slavíková. „Kanalizaci nám slibovali už několikrát, tak doufám, že to teď dodrží,“ dodává Slavíková.

Podobný problém s odpadními vodami mají i v obci Ostřešany na Pardubicku. „Splašková kanalizace by měla být vybudována v roce 2009,“ řekl starosta obce Josef Vodrážka.

Investorem budování kanalizace v Ostřešanech a ve Svítkově jsou Vodovody a kanalizace Pardubice, budou použity i peníze z evropských fondů.