Množství vylovených kaprů je letos menší, ale zato mají nadprůměrnou váhu. Ceny zůstanou stejné jako loni, tedy 79 korun za kilo první třídy a 89 korun u výběrových kaprů.

Průměrná váha kaprů činí 3,3 až 3,5 kilogramu. „Tato váha je nejvíc poptávaná zákazníky. V minulosti naši kapři vážili o něco méně. Jakost, kvalita a zdravotní stav ryb jsou tento rok lepší než předchozí roky. Ryby letos měly víc přirozené potravy, což v minulých letech nebylo ideální," řekl majitel firmy Adolf Vondrka.

Bohdanečská firma ani letos kapry nebude zdražovat. Ceny krmných obilovin vzrostly maximálně o tři procenta a výrazně nezvýšily náklady na chov. Prodej na sádkách firma zahajuje 15. prosince. Společnost letos vylovila 30 rybníků, které vlastní, nebo má v pronájmu. Za nižším množstvím vylovených ryb stojí kormoráni, kteří se živí plůdky a menšími rybami. S letními odlovy je ale letošní produkce kaprů stejná jako loni, okolo 250 tun.

„Museli jsme letos počítat s revitalizací Bohdanečského rybníka, nasazení ryb tam bylo minimální. I když tento velký rybník nebyl hospodářsky využitý, podařilo se nám udělat dobrý výsledek," sdělil Adolf Vondrka.

Nepřálo počasí

V první polovině roku nepřálo rybářům počasí, přírůstky na váze byly u ryb kvůli nedostatku vody podprůměrné. „Z loňské zimy nebyl sníh a byl i nedostatek srážek," vysvětlil majitel rybářství. Asi 30 procent letošní produkce dodají rybáři z Bohdanče na tuzemský trh, zbylé množství exportují do Polska a Německa.

Pro český trh si firma nechává ryby s vyšší hmotností, po kterých je větší poptávka. V Polsku firma zásobuje vánoční trh, dodávky do Německa má naplánované v lednu a únoru. „Ryby vozíme hlavně do Polska, dopravně je to pro nás jednodušší. Západočeští rybáři mají zákazníky zase v Německu," dodal Adolf Vondrka.