Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Karavany mají v Pardubicích národní sraz

PARDUBICE - Na dostihové závodiště v Pardubicích od pondělka začaly najíždět první karavany, které se tu až do neděle zúčastní národního srazu obytných aut a přívěsů. V pořadí 35. ročník srazu Asociace Caravan Clubu Automotoklubu České republiky by mělo navštívit kolem dvou set posádek, některé přitom budou i ze států, jako jsou Holandsko, Belgie, Slovinsko, Polsko, Německo či Slovensko.

3.7.2007
SDÍLEJ:

35. mezinárodní sraz karavanistů na pardubickém závodištiFoto: DENÍK/Tomáš Kubelka

„Dorazilo již pětasedmdesát posádek a další najíždí, mezi nimi i lidé, kteří se vrací z dovolené v Chorvatsku či Maďarsku,“ uvedl včera v poledne Florián Bielák z pardubického caravan clubu, který se ze dvou desítek českých klubů zaměřených na caravaning řadí plošným rozsahem a počtem členů k největším v republice. V současnosti pardubický klub čítá na devět desítek členů, a to od Jindřichova Hradce až po Ústí na d Orlicí či Jičínsko a Kolínsko. Na účastníky národního srazu „pojízdných domovů“ čeká hlavní program ve čtvrtek, kdy od 17 hodin začne pochod s vlajkami a zástupci jednotlivých klubů.

Nebude chybět kulturní program. Účastníci setkání se ale především budou věnovat poznávání místa, kde se sraz koná, tedy Pardubicím a jejich okolí. „Stále častěji jsou na karavanech vidět kola,“ říká Florián Bielák s tím, že zájem o cestování v karavanech nyní začíná opět stoupat. „Starší ročníky odchází, přichází mladší,“ komentoval vývoj pořadatel srazu, který odhaduje, že v České republice může být v současnosti kolem tisícovky organizovaných karavanistů.

Tento styl dovolené má podle něj jednu velkou výhodu. Svobodnou možnost volby. „Ten, který si veze svůj domeček na kolech, když se mu někde nelíbí, zapřáhne přívěs a jede dá,“ dodává Florián Bielák. Po Evropě je navíc řada míst s kvalitním zázemím a podobný trend nastává i u nás. Pořídit si nový karavan však není nic laciného, zájemce může vyjít i na půl milionu korun, obytný vůz podstatně dráže. Na druhou stranu se použitý karavan staršího data dá koupit za několik desítek tisíc korun.

KARAVANY V PARDUBICÍCH. V pomyslný camp se nyní proměnilo dostihové závodiště v Pardubicích, kde se od pondělí do neděle koná 35. národní sraz karavanů a obytných aut. Akce vyvrcholí ve čtvrtek slavnostním pochodem členů caravan klubů, ale již včera zde bylo více než sedm desítek posádek nejen z republiky, ale i zahraničí. Svůj „domov na kolech“ zde rozbila i rodina Pojerových z Plzně, která přes zastávku v Pardubicích směřuje k moři do Chorvatska. Pořadatelé očekávají účast kolem dvou set karavanů. Foto: Deník/Tomáš Kubelka

Dostaveníčko v Pardubicích si dali příznivci karavanů

Mobilní domov, který by se s trochou nadsázky dal přirovnat ke šnečí ulitě, to je karavan. Příznivce tohoto způsobu cestování můžete dnes potkat v Pardubicích a okolí. Právě tady totiž probíhá pětatřicátý ročník srazu Asociace caravan clubů Automotoklubu České republiky. Toto setkání se už ze své podstaty nekoná v jednom dni. Někteří jeho účastníci zde pobývají už od pondělí. Účelem srazu totiž není jen se potkat, ale také si prohlédnout okolí města.

Tomuto životnímu stylu se u nás začíná dařit a s tím řicházejí i nepatrné změny. „Stále častěji jsou na karavanech vidět například jízdní kola,“ říká předseda Caravan clubu Pardubice Florián Bielák. Vysvětlení vidí i v nástupu mladších generací. Podle jeho odhadu je u nás kolem tisíce organizovaných karavanistů. Značnou oblibu si tento styl dovolené získává právě tím, že nabízí velkou možnost volby a svobody. „Ten který si veze svůj domeček na kolech, když se mu někde nelíbí, zapřáhne přívěs a jede dál,“ vysvětluje Bielák. Ke stoupající oblibě přispívají i místa s kvalitním zázemí.
Na slavnostním zahájení sjezdu bylo kolem sto šedesáti posádek karavanů. I přes vrtochy počasí se však na závodišti konal slavnostní krátký pochod s vlajkami jednotlivých karavan klubů.

„Většina návštěvníků jsou tady majitelé obytných přívěsů, nikoliv aut a nutno podotknout, že většina z nich jsou ti dříve narození. Nejstaršímu účastníku je 83 let,“ prozradil Florián Bielák, který při slavnostním zahájení jako předseda místní organizace obdržel z rukou předsedkyně Asociace caravan clubů Aleny Pajonkové putovní pohár pro pořadatele národního srazu.

Přijeli až z Holandska

Účastníci 35. národního srazu karavnistů přijeli z různých koutů České republiky, ale i ze světa. Z největší dálky zavítal do Pardubic přímo předseda slovinského klubu karavanistů s manželkou. Daleko to k nám měli i manželé z Holandska.

„Když jsme poprvé v roce 1993 navštívili Českou republiku, najeli jsme tady přes 4500 kilometrů! Možná jsme toho od té doby viděli více než někteří Češi,“ říkají Ria a Ries de Jongovi. V Čechách ani v Pardubicích nejsou totiž poprvé. Na cestách v karavanu tráví spoustu času. „Máme zde hodně přátel, právě díky takovýmto klubovým setkáním. Pravidelně nám zasílají informace, kde se bude pořádat jaký sjezd, a tak když začne sezóna, nasedáme a vyrážíme. Jsme v důchodu, takže nikam nespěcháme a cestování si užíváme,“ vysvětlují manželé.

 

3.7.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Martin Kolovratník kandiduje do Sněmovny za hnutí ANO.

Chystáme on-line: Kolovratník bude odpovídat čtenářům

Kdo se bojí Virginie Woolfové. Jindřiška Janoušková a Josef Pejchal.

Stotisící návštěvník Východočeského divadla je „za dveřmi“

Pardubická univerzita hledá nového rektora. Kandidát je jeden

Pardubice - Akademický senát Univerzity Pardubice bude v úterý volit kandidáta na funkci rektora pro následující čtyři roky. Na funkci je navržen jediný kandidát, vedoucí Katedry fyzikální chemie Fakulty chemicko-technologické Jiří Málek.

Pardubičky to ženou vysoko. U Borku došla trpělivost s tendenčně řízenými duely

Pardubicko - Černý kůň zkrocen. Fotbalové Moravany senzačně vyhrály na půdě druhého celku krajského přeboru. O soutěž níže planou emoce. V Pardubičkách se vaří krev z výkonu sudích v Načešicích. Přeloučský trenér spílá hráčům za odfušovaný zápas.

VÍME PRVNÍ

Vražda v Krasíkově. Zřejmě kvůli neshodám a alkoholu

Krasíkov - K vraždě asi 45letého muže z Třebařova došlo v sobotu v obci Krasíkov na Orlickoústecku. Na svědomí ji má podle dostupných informací jeho partnerka M. K. Muže zabila při hádce.

ON-LINE: Simeon Karamazov dnes odpovídal na vaše dotazy

Pardubice - Vysokoškolský učitel, poslanec a lídr krajské kandidátky ODS pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Simeon Karamazov dnes od 10 hodin odpovídal čtenářům Deníku v on-line rozhovoru. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení