Věrná replika legendárního Kašparova letadla Blériot, která se v půlce dubna slavnostně vznesla nad Pardubicemi jako připomínka stého výročí od historicky prvního úspěšného letu nad českým územím a pak překvapivě nebyla pozvána na červnové vyvrcholení oslav 100 let aviatiky v Čechách na pardubické letiště, se i přesto chystá v brzké době do vzduchu!

Návštěvníci prý dostanou certifikát

„Momentálně intenzivně jednáme s letištěm v Kuněticích, kde bychom na den přesně, tedy v sobotu 19. června, rádi zopakovali historicky první veřejnou leteckou produkci po sto letech,“ prozradil Martin Kindernay, jehož společnost má repliku Kašparova letadla v péči.
„Počítáme s tím, že každý návštěvník by dostal na památku certifikát, který by dokladoval, že se této unikátní akce zúčastnil,“ nechal se slyšet Martin Kindernay.

„Myslím, že by mohlo jít o velmi příjemný podvečer. V současné době sháníme partnery, kteří by s námi do tohoto projektu šli,“ poznamenal zakladatel a jednatel společnosti Kindernayův létající cirkus. Podle jeho slov by věrná replika Kašparova letadla nemusela být jedinou atrakcí, která by se na kunětickém letišti objevila.

„Pokud všechna jednání dopadnou dobře, mohou se diváci těšit na ukázky leteckých soubojů z první světové války. Zřejmě by se zde mohl objevit i letoun z druhé světové války,“ sdělil Martin Kindernay. Ten je pevně přesvědčen o tom, že Blériot bude na tuto akci připraven, přestože měl před nedávnem nehodu.

„V tuto chvíli už je poškozené křídlo opravené. V pořádku je i trup, vrtule a motor,“ konstatoval šéf Kindernayova létajícího cirkusu.
„Nyní čekáme na to, až se utiší vítr a budeme moci znovu létat. Předpokládáme, že by to měla být otázka několika málo dní. Pokud se počasí umoudří, tak věřím, že by to mělo být už na začátku příštího týdne,“ informoval náš Deník Martin Kindernay.

„Odmítám veškeré pochybnosti o tom, že by letadlo nebylo připraveno do termínu, kdy je v plánu vyvrcholení oslav 100 let aviatiky v Čechách. To je nesmysl,“ odmítl argumenty pořadatelů pardubických oslav 100 let aviatiky v Čechách.

S organizátory oslav nekomunikují

„Pochopitelně mě stále mrzí, že organizátoři pozvali na pardubické letiště raději Blériota ze Švédska, který bude stát odhadem několik set tisíc korun, přestože my jsme byli velmi vstřícní a požadovali pouze úhradu nákladů za přepravu v řádech několika tisíc korun,“ vyjádřil se Martin Kindernay.

„Netěší mě to hlavně kvůli týmu, který Blériota připravoval speciálně pro pardubické oslavy. Všichni to jsou velcí nadšenci. Kdybychom je měli platit tak, jak by zasluhovali, tak se prostě nedoplatíme. Proto jsem chtěl, aby se na takové akci prezentovali,“ vysvětlil zakladatel a jednatel společnosti Kindernayův létající cirkus.

„Od té doby, co se celá záležitost medializovala v Pardubickém deníku, už se žádná komunikace s organizátory oslav 100 let aviatiky v Čechách nekonala,“ dodal letecký nadšenec.