Policie jde zřejmě po stopách zakázek za stovky milionů korun. Podle prvních informací má jít mimo jiné o projekty rekonstrukcí bytových domů, mateřských škol nebo aquacentra. „Trestná činnost při zadávání veřejných zakázek statutárním městem Pardubice je páchána dlouhodobě a systematicky s vysokou mírou konspirace a sofistikovanosti,“ citovala z policejního dokumentu Česká televize ze zakázek, které byly podle kriminalistů zmanipulované.

Zdroj: Deník/Nikola Čížková

Mluvčí Vojenské policie přiblížila, o koho se policie zajímala. „Zadržení se týká zaměstnanců příspěvkové organizace ministerstva obrany a civilních osob, podnikajících ve stavebnictví,“ řekla Barbora Bitalová.

Veřejné zakázky

V předchozích částech jsme se podrobně zabývali výstavbou parkovacího domu u hokejové arény a rekonstrukcí pardubického letního stadionu.

Kromě firmy Porr, která pro Pardubice rekonstruovala letní stadion a v současnosti staví v jeho blízkosti parkovací dům a kde policisté zasahovali v úterý, se v souvislosti s policejní razií uvádí podezření na zmanipulování devíti veřejných zakázek za miliony. Ty se podle kriminalistů odehrály podle stejného modelu.
Za pomoci radničních úředníků byl předem vybrán vítěz.

V hledáčku detektivů je tak i pardubická firma Instal Hanousek, která podle Mladé fronty Dnes získala od města 87 zakázek za 64 milionů korun. Společnost provádí veškeré práce v oblasti voda, plyn, topení, realizace koupelen, instalatérské nebo topenářské práce. Její jednatel Jiří Hanousek byl také zadržen.

Podlimitní zakázky

Na seznamu zadržených osob je i Jozef Koprivňanský, který vlastní pardubickou společnost Stafi finalizace staveb. Zároveň je předsedou Krajské hospodářské komory Pardubického kraje - organizace, která zastupuje podnikatelskou veřejnost.

Podle informací Deníku byl v úterý zadržen v sídle firmy ve Štrossově ulici v Pardubicích. Místo pak policisté v civilu hlídali.

Druhý majitel a jednatel společnosti Vítězslav Stehno se k situaci odmítl vyjádřit. „Nezlobte se, mám jednání,“ řekl reportérovi Deníku a zavěsil. Stavební firma dodává okna a dveře, realizuje zateplení i generální rekonstrukce budov, výstavbu objektů a rekonstrukce památkově chráněných historických budov. V Pardubicích mimo jiné pracovala například v areálu Dostihového závodiště nebo na opravách krajských budov.

Mezi obviněnými jsou také bývalý vedoucí odboru majetku a investic magistrátu Jaroslav Hruška, jeho nástupce ve funkci Petr Škoda, který již v úřadu nepracuje, a referent odboru majetku a investic pardubického magistrátu Petr Hušek. Další obvinění jsou zástupci stavebních firem.

Z právnických osob byly obviněny společnosti SBF Pardubice a KTS Integra Pardubice, obě s majetkovou účastí Frydrychových. Celkovou škodu policie vyčíslila na desítky milionů korun.

Firmy měli společně s obviněnými manipulovat stavebními zakázkami malého rozsahu, které nepodléhají klasickému výběrovému řízení.

Pardubický soud rozhoduje, zda uvalí vazbu na bývalého primátora Martina Charváta. Čtvrtek 23. listopadu.
VIDEO: Rozhodnuto. Do vazby míří Martin Charvát, Dvořáčková i Koprivňanský

Důkazy policisté přišli hledat také do firmy Služby města Pardubic (SMP).

„Policie je na místě, probíhají úkony trestního řízení. Nedokážeme odhadnout, jak dlouho tady bude a myslím si, že to nevědí ani sami policisté. Poskytujeme jim součinnost,“ sdělila ve středu mluvčí Služeb města Pardubic Klára Sýkorová.

Mezi zadrženými v pardubické kauze má být totiž i místopředseda představenstva služeb města Aleš Kopecký. Ten je v čele SMP od roku 2017, kdy převzal vedení po bývalé ředitelce Lee Tomkové.

Ta byla po dvaceti letech ve funkci odvolána za svou cestu do Jihoafrické republiky, kde se spolu s dvěma kolegy měli učit, jak tam nakládají s odpady. Později se ukázalo, že cesta, která vyšla na 200 tisíc korun, nebyla pracovní. Podle tehdejšího primátora Martina Charváta bylo jednání Tomkové ze společenského a politického hlediska neúnosné.

O několik měsíců později se ukázalo, že městská firma podezřele nakupovala pozemky v Pardubicích a okolí. Audit ve firmě v minulosti pak navíc odhalil nákup cenných papírů za dvacet milionů a předražené mediální služby.

Razie se v Pardubicích týkala i Rozvojového fondu Pardubice. Mezi zadrženými je i bývalá náměstkyně primátora a členka dozorčí rady Rozvojového fondu Pardubice Helena Dvořáčková (SPD), dříve za ANO, i předseda představenstva fondu Pavel Nevečeřal.

Kdo uvázl v síti policie?
PODÍVEJTE SE: Kdo je kdo v „kauze Charvát“?

„V průběhu volebního období jsem se snažil opakovaně o rozšíření oslovovaných firem pro veřejné zakázky. K obviněným z řad Rozvojového fondu Pardubice mohu jen zopakovat svá slova ze zastupitelstva, že kvalita některých nominovaných lidí z řad současné radniční koalice a jejich vzdělání neodpovídá důležitosti městských společností,“ sdělil opoziční zastupitel Vít Ulrych.

Policejní dokument pak často obsahoval jméno Milana Frydrycha ze společnosti firmy SBF a jeho syna. Ti měli hrát roli ve více soutěžích, které policie považuje za zmanipulované.

Obvinění si, kromě úředníků, vyslechli i lidé z dalších stavebních a montážních firem, konkrétně Pavel Navara, jednatel stavební firmy Navara Pardubice, Dominik Hanousek a Jiří Hanousek z pardubické firmy Instal Hanousek, Jiří Bolehorský, živnostník v oboru revize, montáž a servis elektrických zařízení, Miroslav Pulicar, jednatel a společník firmy ELREG Pardubice, Lukáš Vajer, jednatel a společník firmy Gamet elektro Dašice, Jan Matěj, jednatel a majitel firmy Maximum CZ ze Spojilu a Luboš Zámiš, jednatel a společník firmy ELLUX Pardubice.

Z právnických osob byly obviněny společnosti SBF Pardubice a KTS Integra Pardubice, obě s majetkovou účastí Frydrychových. Celkovou škodu policie vyčíslila na desítky milionů korun.

Všechny obviněné bude policie stíhat na svobodě. Podle žalobkyně Adély Rosůlek u nich vazební důvody pominuly.

Policie aktuálně obviněné lidi podezřívá z porušení povinnosti při správě cizího majetku, zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, přijetí úplatku, podplacení a zneužití pravomoci úřední osoby.