Všechny články k tématu najdete zde

Policie má prý nahrávky hovorů, na nichž politici plánují, jak vzít vítězné firmě zakázku za 340 milionů na stavbu parkovacího domu. Jako první to uvedly Seznam zprávy, které se dostaly k neveřejnému usnesení o zahájení trestního stíhání. Podle dokumentů prý měli kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu při vyšetřování případu nasazené odposlechy od letošního března.

Exprimátor Charvát a další tři obvinění podle policistů přes mobily řešili, jak z tendru na nový parkovací dům za 340 milionů vyloučit stavební firmu Porr. V kauze je kromě Martina Charváta stíhaná také jeho bývalá náměstkyně Helena Dvořáčková a Pavel Nevečeřal (Společně pro Pardubice) a Michal Drenko z ANO, uvedly Seznam zprávy. 

Kdo uvázl v síti policie?
PODÍVEJTE SE: Kdo je kdo v „kauze Charvát“?

O výběrovém řízení na stavbu parkovacího domu za téměř 340 milionů korun se jako o možném důvodu policiejní razie mluvilo už od začátku pardubické kauzy. Ve firmě Porr, která objekt staví, policie dělala také razii. „V případě zakázky na stavbu parkovacího domu jsme na netransparentnost a podezřelé jednání ze strany zadavatele dokonce sami upozorňovali již v průběhu zadávacího řízení," uvedla tehdy mluvčí společnosti Jana Mašínová.

Jak to bylo s parkovacím domem

Projekt stavby parkovacího domu provázely od samého počátku zvraty i kritika, radnice jej ale nakonec schválila. V červnu pardubická radnice oznámila, že zastupitelé města dali zelenou novému parkovacímu domu, na který z městské pokladny dají 100 milionů korun. Pro návrh parkovacího domu zvedlo ruku 27 zastupitelů. Pardubičtí politici totiž počítali s tím, že zajištění nových parkovacích míst je podmínkou kolaudace nového fotbalového stadionu.

Nový parkovací dům změní ráz Sukovy třídy. Přibydou semafory, kamery i zeleň na fasádě
Kauza Charvát: Další nejasnosti kolem parkovacího domu. Porr pozastavuje stavbu

Parkovací dům u arény má mít kolem 380 parkovacích míst. Projekt na sebe upozornil ještě před zahájením stavby. Tendr totiž provázely zmatky a kontroverze. Vypsanou soutěž vyhrála stavební firma Porr, z představenstva Rozvojového fondu Pardubic ale následně přišlo rozhodnutí o zrušení tendru. Podle informací Deníku byly od některých členů Rozvojového fondu tlaky, aby byl vítěz ze soutěže vyloučen, a aby byla zakázka svěřená druhému v pořadí, firmě Chládek & Tintěra. Zprávy z Rozvojového fondu tehdy naznačovaly, že firma, která patří městu, soutěž opravdu zruší.

Proti zrušení tendru ale ostře vystupovala firma Porr, která výběrové řízení vyhrála. Generální ředitel firmy jednání označil za nepochopitelný, netransparentní a podezřelý postup.