Adam Vyčítal podstoupil běžnou operaci mandlí v květnu roku 2017 v nemocnici v Pardubicích. Čtyři dny po zákroku začal krvácet a personál nemocnice ho nechal několik minut čekat před zavřenými dveřmi. Adámek upadl do bezvědomí a skončil v bdělém kómatu.

Součástí soudního jednání byl výslech zdravotních sester Aleny Chovancové a Barbory Špásové a lékařky Martiny Šípkové.

Podle kriminalistů zvolili zaměstnanci nemocnice nevhodný postup, který ohrozil tehdy osmiletého Adama na životě.

Dnešní posudek znalce:

Okresní soud v Pardubicích dnes po více než třech měsících znovu řeší kauzu chlapce Adama Vyčítala, který po operaci mandlí před pěti lety v pardubické nemocnici skončil v kómatu.
Já bych na takovém oddělení nesloužil, uvedl znalec ke kauze Adámek

Dnes měl být vyslechnut také další znalec Berka, ale ten se ze zdravotních důvodů omluvil.

„Krvácejícího pacienta nechaly jak dětská lékařka, tak odborné zdravotní sestry odejít s matkou do přízemí budovy, kde měl být pacient údajně následně ošetřen,“ popsala šéfka kanceláře ředitele královéhradecké policie Ivana Ježková s tím, že také nesprávně diagnostikovaly pooperační komplikace u dětského pacienta.

Rodina poté, co Adámek upadl do bdělého kómatu, podala na nemocnici žalobu a žádala odškodnění ve výši 22 milionů korun.

O kauze jsme v září psali:

Okresní soud v Pardubicích se znovu zabývá kauzou Adama Vyčítala, který po operaci mandlí v Pardubické nemocnici skončil v kómatu.
Nestandardní situace a velký chaos, vypověděla obžalovaná lékařka

Nemocnice rodině v březnu 2019 nabídla odškodnění ve výši 15,5 milionu korun a neomezené čerpání nákladů na péči. Odmítla však  vydat osmihodinový předoperační záznam s tím, že to není technicky možné.

V červnu 2019 opustil funkci náměstka pro léčebnou péči Roman Michálek, který v daný den sloužil jako lékař ORL. Týž měsíc odvolací soud rozhodl o tom, že nemocnice musí záznam vydat. Den poté nemocnice nabídla rodině k okamžitému vyplacení šest milionů korun jako zálohu odškodného. Na začátku září 2019 policie zahájila trestní stíhání proti nemocnici a třem fyzickým osobám, a to jedné lékařce a dvěma zdravotním sestrám.