Všechny články k tématu najdete zde

Přestože projekt za 340 milionů korun na jeho samém počátku provázely zvraty i kritika, radnice jej nakonec schválila. Právě výběrové řízení, které samotné stavbě předcházelo, je jedním z bodů kauzy manipulací městských zakázek. Podle zjištění, které nyní policie prověřuje, měli pardubičtí zastupitelé navrhnout vypracování znaleckého posudku, na jehož základě vyloučí vítěze tendru, firmu Porr. Tato firma ve výběrovém řízení totiž nabídla, že postaví parkovací dům o 100 dní rychleji než konkurence. Právě termín dokončení byl jedním z důležitých kritérií v soutěži.

Zastupitelé Pardubic schválili plán na výstavbu parkovacího domu v ulici U Stadionu v sousedství zimního i letního stadionu.
Další parkovací dům ve městě, kde padají mosty, nedává smysl, zní z opozice

Informaci potvrdil i advokát zadrženého exprimátora Martina Charváta, který skončil ve vazbě.

Proč firma Porr pozastavila stavbu parkovacího domu se dozvíte v zamčené části článku:

„Je mu kladeno za vinu, že on jako profesionál stavař se domníval a domnívá se tak dodnes, a bude se tak domnívat i dále, že zkrácení termínu o 100 dnů, než řekl projektant, že ta doba, za kterou mělo být dílo řádně provedeno, díky čemuž byl vybrán Porr, tak že je příliš krátká, že se to nedá stihnout,“ popsal advokát Pavel Jelínek. Proto se podle jeho slov Charvát přiklonil k návrhu nechat zpracovat znalecký posudek. Ten podle informací vyšel na 240 tisíc korun.

„To je ta škoda, která měla být způsobena,“ dodal Jelínek.

Zdroj: Nikol Čížková

Přizvaný znalec ale potvrdil, že se parkovací dům může stihnout postavit v navrhované lhůtě. „Když znalec řekl, že to je možné stihnout, za ideálních podmínek, tak pan Charvát řekl „máme vítěze“,“ popsal Jelínek s tím, že se stavební firma následně s městem podepsala smlouvu. V případu má hrát svou roli i bývalá členka dozorčí rady fondu a zastupitelka města Helena Dvořáčková a šéf fondu Michal Drenko.

Kdo uvázl v síti policie?
PODÍVEJTE SE: Kdo je kdo v „kauze Charvát“?

Nejenže má parkovací dům stát 340 milionů korun, závisí na něm také kolaudace sousedního letního stadionu. Tu by mohl nyní ohrozit problém s přeložkami sítí. „Z důvodu zastižení přípojky vysokého napětí a kolize objektu stávající trafostanice se stavbou, jsme v souladu se smlouvou přerušili práce v této části díla do doby odpadnutí překážky, tedy vybudování nové přeložky a provizorní trafostanice ze strany ČEZ. Podle informaci od objednatele, Rozvojového fondu města Pardubice, očekáváme obnovení prací v této části stavby na konci ledna 2024,“ potvrdila Mašínová s tím, že termín dokončení vzhledem k uvedeným skutečnostem v tuto chvíli není stanoven.

Podivný tendr

Projekt na sebe, kromě částky, upozornil ještě před zahájením stavby. Tendr totiž provázely zmatky a kontroverze. Vypsanou soutěž vyhrála zmíněná stavební firma Porr, z představenstva Rozvojového fondu Pardubic ale následně přišlo rozhodnutí o zrušení tendru. Podle informací Deníku byly od některých členů fondu tlaky, aby byl vítěz ze soutěže vyloučen a aby byla zakázka svěřená druhému v pořadí, firmě Chládek & Tintěra. Zprávy z Rozvojového fondu tehdy naznačovaly, že firma, která patří městu, soutěž opravdu zruší.

Oprava 51 bytů a společných prostor domů ulici Husova v Pardubicích prováděla firma Timra.
Veřejné zakázky a neveřejné informace. Městské soutěže měly předem daného vítěze

Proti tomu ale ostře vystupoval vítěz tendru.

„Už dávno jsme upozorňovali, že je tam snaha vybrat druhou firmu v pořadí. Když zjistili (Rozvojový fond Pardubice, pozn. red.), že nás nemohou vyloučit, tak zrušili výběrové řízení. My jsme říkali, že to přece jen tak nejde. Tvrdili nám, že ho ruší, protože nemají peníze. Namítli jsme, že zastupitelstvo financování schválilo. Následně vydali rozhodnutí o zrušení rozhodnutí o zrušení rozhodnutí o výběru zhotovitele ,“ popsal pro Deník generální ředitel společnosti Porr Dušan Čížek.

Podle České televize (ČT) se vyšetřovatelé zajímají o organizování veřejných zakázek a manipulaci s nimi.
„Na podezřelé jednání jsme upozorňovali,“ tvrdí Porr k zakázce na parkovací dům

Zhruba po týdnu městská firma otočila a řekla, že stavbaři mohou začít stavět. A v říjnu si stavbaři opravdu místo převzali. Dalším zvratem v celé kauze je, že i zástupci firmy skončili v hledáčku policie. Při razii kriminalisté hledali důkazy i v kancelářích Porru.

Ředitel společnosti ale odmítá, že by se firma či jeho kolegové podíleli na čemkoli nezákonném. „Pardubickou kauzu chápu, ale v našem případě mi připadá, že nás k ní účelově přilepili, aby dostali od soudu povolení k prohlídce,“ uvedl Čížek. 

Nešlo však o poslední překvapení. Nyní stavební firma oznámila, že některé práce v Pardubicích pozastavuje.

Pardubická radnice
Politické zemětřesení se na pardubické radnici konat nebude. ANO zůstává u moci

„Vzhledem k tomu, že objekt SO-01 – Parkovací dům - je na kritické cestě díla, má přerušení této části stavby vliv na dokončení celého díla,“ sdělila v úterý Mašínová s tím, že v souladu se smlouvou stavbaři pokračují v práci na ostatních objektech, které nejsou dotčeny touto překážkou. Stavbaři měli parkovací dům původně dokončit do konce příštího roku.

V souvislosti s obviněním bývalého politika Martina Charváta, Heleny Dvořáčkové, Petra Nevečeřala i šéfa fondu Michala Drenka, figuruje také zakázka na rekonstrukci letního stadionu v sousedství zmiňovaného parkovacího domu. Obě zakázky získala společnost Porr, podle advokáta Pavla Jelínka ale mezi obviněnými právnickými osobami nefiguruje, alespoň zatím.