Všechny články k tématu najdete ZDE

Jen šest dní po vypuknutí kauzy ohledně manipulací veřejných zakázek, která otřásla Pardubicemi, se zastupitelé sešli na pravidelném zasedání. Podle původního programu měl na jednání vystoupit i Martin Charvát (do nedávna ANO), k tomu, ale nemohlo dojít. Policie ho totiž minulý týden zadržela a obvinila z manipulací veřejných zakázek. Bývalý politik, už z vazby, oficiálně rezignoval na post radního i zastupitele města. V síti kriminalistů uvázla i zastupitelka Helena Dvořáčková (SPD), která byla v minulosti náměstkyní primátora za hnutí ANO a Jozef Koprivňanský.

Nejde ale jen o tři bývalé politiky, kteří skončili ve vazbě: Kriminalisté obvinili celkem 19 lidí, kteří jsou podezřelí z manipulace s veřejnými zakázkami, jež vyhlašoval pardubický magistrát. Hlavní bod jednání tak byl jasný. Část opozice žádala více, než jen odvolat obviněné lidi.

Policejní razie na pardubické radnici.
O co jde v kauze Charvát: Letní stadion, parkovací dům i drobnější zakázky

„Já jsem tu jeden ze služebně nejstarších. Za šest volebních období nic takového nepamatuji. Mě osud zavál ve čtvrtek do Prahy, v sobotu do Brna, včera do Hradce Králové, všude mi říkají „máte ostudu“. Já jsem doufal, že po jednání koalice dojde k sebereflexi. Je mi z toho smutno,“ řekl Petr Klimpl (ODS) s tím, že podle něho, nikdo nepřevzal politickou zodpovědnost.

„Vy nesete tu politickou zodpovědnost. To si myslím, že nezmění jedno mimořádné jednání. Bohužel se mě to dotýká i proto, že jsem seděl v radě města, kterou vedla obviněná osoba ,“ řekl směrem k současnému vedení Vít Ulrych (KDU-ČSL).

Nejhlasitější kritika přicházela od Pirátů a Zelených. Dominik Bečka (Piráti) připomněl, z čeho policie obviněné podezřívá. Bečka už dříve uvedl, že aktéři kauzy nesmí zůstat nikde, kde mohou rozhodovat o penězích Pardubáků.

Opozice proto žádala odstoupení i dalších členů představenstva Rozvojového fondu. „Odchod obviněných je nutnost. Vedení Rozvojového fondu, kterého se kauza týká, ale musí skončit komplet. Dle mých informací tam jeden ze zbývajících členů namísto kontroly hospodaření nechodil a druhý se zdržoval hlasování. Dlouholetá praxe, kdy do vedení městských firem, které hospodaří se stamiliony, Rada nominuje strejce, na které nezbyla jiná místa, se nám vymstila,“ řekl zastupitel za Zelené Robert Hrdina. Tento návrh ale zastupitelstvem neprošel.

„Nejsme zlí lidé“

Současné vedení města v čele s primátorem Janem Nadrchalem (ANO) výzvy k odvolání vnímá jako neférové.

„Opozice na to má právo, nicméně si myslím, že většina členů Rady i většina členů současného vedení nebyla ve vedení města v období, kterého se většina těch zakázek a záležitostí ve vyšetřování týká. Myslím si, že by to bylo nefér,“ sdělil primátor.

Vedením radnice neotřásly ani četné výzvy od opozice.

„Na základě toho, co vím, jsem celý týden zvažovala, nakolik mám nebo nemám osobní odpovědnost v té věci. Podle toho, co jsem si mohla přečíst, osobní odpovědnost nevidím,“ sdělila náměstkyně primátora Jiřina Klčová (ANO) s tím, že pokud se prokáže, že je někdo skutečně vinen, je připravena politickou odpovědnost přijmout.

Ze slavnostního zahájení rekonstrukce letního stadionu v Pardubicích.
V Pardubicích nás nikdo nechtěl, odmítá vazbu na korupční kauzu šéf Porr

Politické zemětřesení se na pardubické radnici ale konat nebude. Vedení města bouřlivou atmosféru i útoky opozice ustálo. „Tady v kraji znám všechny členy z hnutí ANO osobně, tak říkám, že my nejsme zlí lidé, nikdo z nás není zločinec, korupčník ani organizovaný zločinec,“ dodala Klčová.

Nikdo z náměstků a radních z koalice ANO, Žijeme Pardubice a Společně pro Pardubice nebyl odvolán. „Hnutí ANO v podobě Andreje Babiše nenávidím. Ovšem komunální politika je hlavně o lidech,“ řekl František Brendl (Společně pro Pardubice).

Pardubická opozice nemá sílu na to, vládnoucí koalici odvolat. Pardubické ANO tak zůstává, i po kauze ohledně podezření na manipulaci s veřejnými zakázkami, u moci. Někteří politici přesto volají po restrukturalizaci magistrátu. Prozatím je jasné, že ve funkcích skončí šest obviněných lidí.

Zpětná kontrola

Rada města po svém pondělním jednání, podle svých slov, učinila alespoň „rychlé kroky“, kterými chce zpřísnit zadávání veřejných zakázek. Radní tak na mimořádné radě schválili novelu zadávacího řádu veřejných zakázek

Vedoucí odborů budou moci rozhodovat o nižším finančním limitu. Nově budou zakázky v rukou vedoucích odborů pouze do 100 tisíc korun. Od 100 tisíc do jednoho milionu korun odbory budou moci oslovovat pět a více firem. Zcela otevřené pro všechny zakázky budou v hodnotě nad milion korun.

„Vedoucí odborů budou čtvrtletně předkládat přehled zakázky malého rozsahu včetně finančního plnění, včetně firem, bude procentuálně vyjádřeno, které firmy vyhrávaly a kolikrát," uvedl primátor. Mimo jiné mají proběhnout i hloubkové audity odboru dopravy a odboru majetku a investic.

Zastupitelstvo také rozhodlo, že vytvoří pracovní skupinu, která má docílit větší transparentnosti. Město se navíc rozhodlo připojit se, v pozici poškozeného, k trestnímu řízení.

Dopady kauzy „Charvát“

Z Rozvojového fondu Pardubic radní odvolali Michala Drenka (dříve ANO) a Pavla Nevečeřala, oba byli v představenstvu, Drenko i šéf fondu. Helena Dvořáčková (dříve ANO, teď SPD) končí v dozorčí radě Rozvojového fondu Pardubice. Městská rada odvolala také Aleše Kopeckého, který byl ředitelem a v představenstvu Služeb města Pardubic. Nahradí ho Jan Kratochvíl.
Rada města navíc odsouhlasila návrh na odvolání Martina Charváta z pozice člena představenstva společnosti Vodovody a kanalizace Pardubice, o odvolání pak rozhodne valná hromada společnosti

Exprimátora Martina Charváta (ANO) v zastupitelstvu nahradila Mária Ministrová. V pondělí 27. listopadu složila slib. Radu města doplní starosta Polabin Radek Hejný.