Policie obvinila celkem 19 lidí a dvě firmy podezřelé z manipulace s veřejnými zakázkami, které vyhlašoval pardubický magistrát a společnosti, jejichž zřizovatelem je město.

Všechny články ke kauze najdete ZDE.

„Státní zástupkyně dnes podala návrhy na vzetí do vazby u tří obviněných, kteří jsou trestně stíháni pro zločin zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě, pro přečin porušení povinnosti při správě cizího majetku a pro zločin zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě,“ uvedlo ve čtvrtek ráno v tiskové zprávě okresní státní zastupitelství. Státní zástupkyně se tak může obávat, že by obvinění mohli působit na svědky nebo spoluobviněné nebo jinak mařit objasňování skutečností závažných pro trestní stíhání. Rozhodovat bude ale soudce.

Až osm let vězení

V případě prokázání viny jim hrozí až osm let vězení. Ve hře je ale i trest v podobě zabavení majetku, zákaz činnosti nebo peněžitý trest.

Podívejte se: Bývalý pardubický primátor Martin Charvát u soudu:

Bývalý pardubický primátor Martin Charvát u soudu | Video: Nikol Čížková

„Právní kvalifikace není u všech obviněných stejná,“ sdělila státní zástupkyně Adéla Rosůlek. Pokud bude někdo z obviněných obžalován z více trestných činů, hrozí mu trest podle nejpřísnějšího bodu obžaloby. V tomto případě jde o trestný čin zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a dražbě. „Odnětím svobody na dvě léta až osm let bude pachatel potrestán, jestliže spáchá uvedený čin, jako člen hodnotící komise, vyhlašovatel nebo pořadatel veřejné soutěže nebo veřejné dražby, licitátor nebo jako člen organizované skupiny,“ uvádí trestní zákoník.

Jména dalších obviněných
Mezi obviněnými jsou podle ČTK také bývalý vedoucí odboru majetku a investic magistrátu Jaroslav Hruška, jeho nástupce ve funkci Petr Škoda, který již v úřadu nepracuje, a referent odboru majetku a investic pardubického magistrátu Petr Hušek. Obvinění si vyslechli i lidé ze stavebních a montážních firem, konkrétně Milan Frydrych ze společnosti firmy SBF a jeho syn Tomáš, Pavel Navara, jednatel stavební firmy Navara Pardubice, Dominik Hanousek a Jiří Hanousek z pardubické firmy Instal Hanousek, Jiří Bolehorský, živnostník v oboru revize, montáž a servis elektrických zařízení, Miroslav Pulicar, jednatel a společník firmy ELREG Pardubice, Lukáš Vajer, jednatel a společník firmy Gamet elektro Dašice, Jan Matěj, jednatel a majitel firmy Maximum CZ ze Spojilu a Luboš Zámiš, jednatel a společník firmy ELLUX Pardubice. Z právnických osob byly obviněny společnosti SBF Pardubice a KTS Integra Pardubice, obě s majetkovou účastí Frydrychových. Celkovou škodu policie vyčíslila na desítky milionů korun.

Média zmiňovala v souvislosti s obviněním Charváta a Dvořáčkové zakázky na rekonstrukci letního stadionu a výstavbu parkovacího domu v jeho sousedství. Obě zakázky získala společnost Porr, podle advokáta Pavla Jelínka ale mezi obviněnými právnickými osobami nefiguruje, alespoň zatím.

Kromě firmy Porr, která pro Pardubice rekonstruovala letní stadion a v současnosti staví v jeho blízkosti parkovací dům a kde policisté zasahovali v úterý, se v souvislosti s policejní razií uvádí i podezřelé menší zakázky. Není to totiž poprvé, ani ne tak dlouho, co na pardubickou radnici zavítali policisté, kteří hledali důkazy. Loni v lednu policie zasahovala na odboru dopravy, tehdy si odtamtud odnesli také dokumenty a počítače. Policie navíc zadržela bývalého šéfa odboru dopravy Vladimíra Bakajsu.

O zásahu na odboru dopravy jsme informovali zde:

Tomu policie také přičítala, že ovlivňoval veřejné zakázky. Šéf odboru měl manipulovat stavebními zakázkami malého rozsahu, kde šlo o zakázky do 200 tisíc korun. Ty totiž nepodléhají klasickému výběrovému řízení. V seznamu zakázek pak figurovaly stejné firmy, které navíc nabízely práce těsně pod hranicí 200 tisíc korun. Úředník sice po zásahu policie na radnici skončil, jeho případ ale není uzavřen.

Velmi podobný model podvodů podle všeho kriminalisté prošetřují i nyní. Inspirovat se podle médií měli šéfové odboru majetku a investic Jaroslav Hruška a Petr Škoda. V hledáčku detektivů je i pardubická firma Instal Hanousek, která podle Mladé fronty Dnes získala od města 87 zakázek za 64 milionů korun a také často v režimu podlimitních.

Kriminalisté obviněné podezřívají z porušení povinnosti při správě cizího majetku, zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, přijetí úplatku, podplacení a zneužití pravomoci úřední osoby. Policejní razie se týká zakázek města a městských firem Služby města Pardubic a Rozvojového fondu Pardubice.

Podle ČT si právě kvůli těmto akcím policie přišla i pro bývalého primátora Pardubic, nynějšího radního, člena představenstva a bývalého ředitele Rozvojového fondu Pardubice Martina Charváta. Mezi zadrženými má být bývalá náměstkyně primátora a členka dozorčí rady Rozvojového fondu a současná zastupitelka Helena Dvořáčková (SPD), dříve za ANO, šéf Rozvojového fondu Pardubice a zastupitel první městské části Michal Drenko (ANO) i předseda představenstva fondu Pavel Nevečeřal.

Pardubická opozice neváhá a vyzývá politiky k okamžité rezignaci. Podle opozičních zastupitelů nemůže za těchto okolností koalice, kterou vede opět hnutí ANO, v Pardubicích dále pokračovat. „Bohužel se mě to dotýká i proto, že jsem seděl v radě města, kterou vedla obviněná osoba. V průběhu volebního období jsem se snažil opakovaně o rozšíření oslovovaných firem pro veřejné zakázky. K obviněným z řad Rozvojového fondu Pardubice mohu jen zopakovat svá slova ze zastupitelstva, že kvalita některých nominovaných lidí z řad současné radniční koalice a jejich vzdělání neodpovídá důležitosti městských společností,“ reagoval na kauzu například opoziční zastupitel Vít Ulrych, který je podle svých slov z možného rozsahu trestné činnosti v šoku.