Všechny články k tématu najdete ZDE

Policie jde zřejmě po stopách zakázek za stovky milionů korun.

Podle prvních informací má jít mimo jiné o projekty parkovacího domu nebo fotbalového stadionu. Dvě zmiňované kauzy mají dohromady hodnotu okolo 770 milionů korun.

Česká televize také uvedla jako jeden z důvodů policejního zásahu výběrové řízení na stavbu parkovacího domu za 336 milionů korun. Projekt na jeho samém počátku provázely zvraty i kritika, radnice jej ale nakonec schválila.

Ve firmě Porr, která objekt staví, policie dělala také razii.

„V případě zakázky na stavbu Parkovacího domu jsme na netransparentnost a podezřelé jednání ze strany zadavatele dokonce sami upozorňovali již v průběhu zadávacího řízení," uvedla mluvčí společnosti Jana Mašínová.

Parkovací dům

V červnu pardubická radnice oznámila, že zastupitelé města dali zelenou novému parkovacímu domu, na který z městské pokladny dají 100 milionů korun. Pro návrh parkovacího domu zvedlo ruku 27 zastupitelů. Pardubičtí politici totiž počítali s tím, že zajištění nových parkovacích míst je podmínkou kolaudace nového fotbalového stadionu.

Podivný tendr

Parkovací dům u arény, na kterém už stavbaři od října pracují, má mít kolem 380 parkovacích míst. Projekt na sebe upozornil ještě před zahájením stavby. Tendr totiž provázeli zmatky a kontroverze. Vypsanou soutěž vyhrála stavební firma Porr, z představenstva Rozvojového fondu Pardubic ale následně přišlo rozhodnutí o zrušení tendru.

Podle informací Deníku byly od některých členů Rozvojového fondu tlaky, aby byl vítěz ze soutěže vyloučen, a aby byla zakázka svěřená druhému v pořadí, firmě Chládek & Tintěra. Zprávy z Rozvojového fondu tehdy naznačovaly, že firma, která patří městu, soutěž opravdu zruší.

V 2. díle se budeme věnovat projektu pardubického letního stadionu. Na webu jej najdete od čtvrtka.

„Už je rozhodnuto, situaci nelze zvrátit. Fond nemá na stavbu dost peněz,“ uvedla pro MF Dnes členka dozorčí rady fondu a zastupitelka města Helena Dvořáčková, o kterou se mají policisté také detailně zajímat.

Kdo uvázl v síti policie?
PODÍVEJTE SE: Kdo je kdo v „kauze Charvát“?

Proti zrušení tendru ale ostře vystupovala firma Porr, která výběrové řízení vyhrála. Generální ředitel firmy jednání označil za nepochopitelný, netransparentní a podezřelý postup.

„Pokud se veřejný zadavatel chová tak, že vlastně řekne něco, co není pravda, tak to je přece podezřelé,“ řekl tehdy generální ředitel firmy Porr Dušan Čížek, který se svými protesty uspěl.

Zhruba po týdnu městská firma otočila a řekla, že stavbaři mohou začít stavět. „Rozvojový fond Pardubice je připraven s vítězem soutěže začátkem září podepsat smlouvu o zhotovení díla, aby ještě v témže měsíci mohl Porr převzít staveniště,“ řekl v srpnu zastupitel prvního městského obvodu a místopředseda představenstva pověřený řízením společnosti Rozvojového fondu Michal Drenko, který podle informací redakce včera figuroval také mezi zadrženými.

Pak ale nastaly další zmatky, když se protahovalo podepsání smlouvy. Nakonec ale zakázka zůstala vítězné firmě Porr, která má parkovací dům dokončit do konce příštího roku. Smlouvu za Rozvojový fond Pardubice podepsal předseda představenstva Petr Nevečeřal. I na toho si měl policie, při včerejším zátahu, posvítit.

Všichni zmiňovaní mají aktuálně vypnuté mobilní telefony.

Zastupitelé Pardubic schválili plán na výstavbu parkovacího domu v ulici U Stadionu v sousedství zimního i letního stadionu.
Další parkovací dům ve městě, kde padají mosty, nedává smysl, zní z opozice

Policisté, podle zjištění České televize, v úterý 21. listopadu sbírali informace také i v kancelářích stavební firmy Porr v Hradci Králové a Praze. Mají podezření, že se konkrétní lidé z pardubické radnice spolu s některými podnikateli a firmami podíleli jako organizovaná skupina na organizování a manipulování veřejných zakázek.

Sdružení Porr navíc figurovalo v korupční kauze kolem silničních zakázek v Olomouckém kraji.