Pardubický zámek čekají další tři velké projekty oprav. Za sto padesát milionů korun se na nádvoří otevře slibovaná kavárna, vzniknou nové výstavní prostory pro Východočeskou galerii i muzeum nebo se zpřístupní zámecká kaple pro svatební obřady.

„V první etapě chceme začít s obnovou hospodářských budov. Ve vstupním objektu zámku se vybuduje nová pokladna a infocentrum. Vydláždí se cesty a přidá nové osvětlení,“ uvedla Milada Valečková, vedoucí oddělení kultury a památkové péče Pardubického kraje, který zámek vlastní.

Z konírny se stane kavárna, z přilehlého prostoru, který nyní muzeum využívá pro své dočasné expozice, vznikne multifunkční sál pro konference. Může sloužit i pro rozšíření kavárny, kde by v takovém případě mohlo posedět až sto dvacet hostů.

Na tuto část oprav za 35 milionů korun již zámek peníze má. Pětadvacet milionů dá ministerstvo kultury, zbytek město a kraj. S pracemi se začne letos na podzim.

„Dokončení obnov hospodářských budov bude stát dalších 70 milionů korun. Galerie získá nové interiéry, plánujeme několik nových výstavních sálů, které chceme propojit,“ vyjmenovala Milada Valečková.

Současné depozitáře, v kterých se skladují sbírkové předměty, se celé přesunou do dvou školních budov v Ohrazenicích. To spolkne dalších 12 milionů korun. V budoucnu se má ze zámku přesunout i konzervátorské pracoviště.

Nejnavštěvovanější památce v kraji chybí parkoviště. Podle Valečkové kraj nevlastní v okolí žádné vhodné pozemky, řešení nabízí revitalizace Tyršových sadů. Město v projektu počítá s parkovištěm u zdymadla, které by částečně mohlo sloužit i návštěvníkům zámku.

(svp)