Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kavárna Universitas: Šíp lásky boha Eróta aneb Láska za časů Sókrata, ale i dnes

Pardubice - Kavárna Universitas je místem pro setkávání lidí, kteří se zajímají o nejrůznější oblasti vědy. Diskusní večery jsou zasvěcené přednáškám a společnému hledání otázek a odpovědí na předem domluvené téma.

27.11.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Pavel Sonnek

Dávají návštěvníkům možnost se v neformálním prostředí Klubu 29 zeptat pozvaného hosta na to, co je zajímá.

Konají se jednou za měsíc od 19 hodin. Série vědeckých kaváren v Pardubicích je součástí projektu Brána vědění otevřená II.

Od boha Eróta k řecké filozofii

Listopadového setkání se zúčastnil i Tomáš Hejduk, který působí na Katedře filozofie Filozofické fakulty Univerzity Pardubice.

Zabývá se starořeckou kulturou a filozofií, etikou, politickou filozofií a českým myšlenkovým odkazem. Mimo jiné je autorem knihy Od Eróta k filozofii. Tématu lásky věnoval i svou přednášku Starořecký Erós aneb Láska za časů Sókrata i dnes.

Na úvod přednášející přečetl úryvek z knihy, která uvažovala lásku čistě z evolučně-biologického pohledu.

Proti tomu názoru se však vymezil  tím, že svůj výklad založil v odkazu k bohu Erótu, popsanému ve starověkém Řecku. „Ale v mnoha ohledech aktuálnímu a živému i dnes," přesvědčoval posluchače Tomáš Hejduk.

Božský strážce neposkvrněné lásky

„Materiálem pro naše úvahy a představy o starořeckém pojetí lásky a Eróta jsou především tisíce fragmentů malované keramiky, na kterých je bůh zobrazován jako opeřenec poletující v nesexuálních scénách po boku milujícího. Dalším zdrojem jsou lyrické básně a epické spisy pocházející především z Athén. Nejpropracovanější koncepty pak nalezneme u Sókrata v Platónových dialozích," pokračoval host Klubu 29.

„Je třeba si uvědomit, že Erós, který je pro spokojený život jedince v podstatě nepostradatelný, je zároveň jejich největší hrozbou, démonem ukrývajícím se v pozadí jejich spořádaných životů, vždy znovu hrozícím propuknout až na úkor jejich prosperujícího života," zakončil Tomáš Hejduk.   (chp)

Autor: Redakce

27.11.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Cvičení Agens 2017 v Pardubicích. Město zkouší evakuaci velkého počtu osob v případě teroristického útoku otravnou látkou. V první evakuační zóně to znamená do bezpečí dostat děti z MŠ Pastelka.
13

Příprava na teror: Pardubice testují krizové plány

Dlouhý, Široký a Bystrozraký navštíví v sobotu Dubinu.

Dlouhý, Široký a Bystrozraký navštíví v sobotu Dubinu

Evakuace školky? V případě ohrožení za děti odpovídá město

Pardubice – Co se stane v případě mimořádné události s vašimi dětmi? Při potřebě evakuace za ně přebírá odpovědnost zřizovatel školského zařízení.

Vojáci vyrazili za žáky do škol

Dolní Roveň/Rosice – Vojáci pardubického 14. pluku logistické podpory zavítali mezi žáky dvou základních škol (ZŠ) – v Dolní Rovni a Rosicích u Chrudimi. Kromě ukázky zbraní a techniky nabídli i přednášky či výuku výroby improvizovaného protichemického obleku, ale převedli i první pomoc. 

Stávkovali lékaři a někde i lékárny

Pardubice – Několik tisíc praktických lékařů dnes zavřelo své ordinace kvůli stávce. Nesouhlasili totiž s přílišným papírováním, elektronickými recepty a nedostatkem peněz. Mimo provoz bylo na půl hodiny také asi 400 lékáren.

Jeden se schoval v popelnici, další byl drogový dealer

Pardubice - Zamotaný příběh s telefonní budkou na začátku skončil dopadením distributora narkotik.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení