V České republice je 23 procent starostek, nejvíc jich vede menší obce. Primátorek je jen 11,5 procenta. V radách statutárních měst působí v průměru 20 procent žen. Někteří politici by tento poměr rádi změnili, a to ve prospěch žen.

„Nejen politika nám zhrubla a je třeba jí dát slušnější kabát. V tom může pomoci právě citlivější ženský přístup," uvedla pardubická senátorka Miluše Horská. Politické kandidátky podle ní nebývají stanoveny transparentně.

„Ženy jsou často na nevolitelných místech. I proto bych se nebála zavedení kvót. Fungují, jak je vidět například ve Švédsku a v jiných státech," sdělila Miluše Horská.

Starostka a tři děti

Základní problém, a to, že ženy dávají anebo musí dávat přednost rodině a dětem, však ani povinné kvóty nevyřeší.

„Já sama nejsem zastáncem kvót. Pokud žena chce politiku dělat, může i nyní," prohlásila starostka Chvaletic Blanka Zaklová, která již slouží třetí volební období. „Mně se dobře pracuje s muži i s ženami, vždycky je to v lidech," doplnila starostka, která má podle svých slov doma úžasné zázemí, manžel ji v její práci velmi podporuje.

Skutečnost, že v České republice je v čele měst a obcí 23 procent žen, překvapila starostku Čepí Zuzanu Dvořákovou. „Netušila jsem, že je nás tolik," přiznala. Pozice muže a ženy v čele obce či města nebo i v jiné náročné profesi je podle jejího názoru zcela nesrovnatelná. „Žena musí přemýšlet o každé minutě svého času, protože kromě pracovních povinností na ni většinou zůstává i péče o domácnost a děti," uvedla Zuzana Dvořáková. Mluví z vlastní zkušenosti. Při nástupu do funkce v roce 2007 dvě její děti navštěvovaly základní školu, třetí střední školu a vychovávala je sama. „Jak to zvládnout? To se ani nedá popsat, to by bylo na román," pravila Zuzana Dvořáková, která již v Čepí slouží třetí volební období.

Starostka Přelouče Irena Burešová je ve funkci už sedmnáct let. „V době, kdy jsem začínala, bylo mé dítě již odrostlé a samostatné. Přiznávám, že si neumím představit, jak tuto funkci vykonává žena s malými dětmi," řekla s tím, že taková matka by musela mít velkou podporu od manžela a zřejmě i od dalších členů rodiny, aby to šlo zvládnout. Má i kolegyni starostku, jejíž manželství se kvůli práci rozpadlo. Dostala od muže na vybranou – buď funkce nebo já – a žena si vybrala funkci.

Evropa za rovnost

Do boje za rovné příležitosti mužů a žen se pustil Svaz měst a obcí ČR.

„Snažíme se zvyšovat povědomí o rovných příležitostech, svaz je mimo jiné národním koordinátorem pro Evropskou chartu za rovnost mužů a žen na úrovni života měst a obcí," řekl předseda Svazu měst a obcí ČR a starosta Kyjova František Lukl. „K této dobrovolné deklaraci o respektování principů rovných příležitostí mužů a žen přistoupilo už 1150 evropských samospráv," dodal.

V České republice se k chartě dosud připojily pouze čtyři samosprávy, žádná z nich není na území Pardubicka.