Rekonstrukce ulice Na Spravedlnosti v Pardubicích pokročila, dělníci se i s bagry přemístili do části u obchodního domu Billa. To část od Vektoru směrem k ulici S. K. Neumanna je už téměř hotová. Pro mnohé je ale velkým zklamáním. „Je to moc hezké, povedlo se to. Chodníky jsou krásné. Ale je to celé vybetonované, nikde žádný strom,“ shodly se dvě postarší dámy z Pardubic a upozornily na problém, nad nímž kroutí hlavou mnoho dalších kolemjdoucích.

Ulice dostala nový povrch na vozovce a široké chodníky s moderní dlažbou, nepřibyl v ní ale jediný strom nebo záhon s květinami či trávníkem. Všechny ekologické organizace v Pardubicích považují rekonstrukci za skandální a šokující. "Je to jako z minulého století, není možné v Evropě v současné době stavět jen takové betonové parkovací plochy bez ohledu na životní prostředí,“ vyjádřil znepokojení Miroslav Seiner ze spolku Chráníme stromy.

ZDE najdete přesný popis rekonstrukce ulice a harmonogram prací

Lidé dokonce na jaře, když se ulice teprve rýsovala, věšeli na stavební zábrany transparenty, jimiž se ptali, kde jsou stromy. „Chceme zdravou ulici se stromy,“ psalo se na jednom z nich. V celé 600 metrů dlouhé ulici bude po dokončení rekonstrukce osm nových stromů, několik vzrostlých stromů pak je před krajským ředitelstvím policie.Ulice Na spravedlnostiUlice Na spravedlnostiZdroj: Mapy.cz

„V tak široké ulici, kde se rekonstruovalo do hloubky a bylo možné pracovat se sítěmi, je to promrhaná příležitost,“ zhodnotil Seiner, podle něhož si ulice zasloužila mnohem více zeleně.

„Byl jsem se tam podívat a také mám pocit, že tam zeleně není úplně mnoho. Začal jsem se po tom pídit, protože ulice byla vyprojektována ještě než jsem nastoupil do funkce. Oproti původnímu stavu zeleně přibude,“ řekl náměstek primátora pro životní prostředí Jan Nadrchal za město, které je investorem akce.

Koupaliště.
Přes příznivé počasí poloprázdná koupaliště. Lidi odrazují covidová opatření

Problémem je překvapivě velké množství inženýrských sítí položených jak pod chodníkem, tak pod silnicí, které by se musely předělat. „Vzhledem k ceně rekonstrukce, která už takto byla poměrně značná, by to znamenalo velmi rapidní nárůst ceny,“ vysvětlil Nadrchal s tím, že přibude také necelých 90 metrů trvalkových záhonů. Veškerá zeleň bude vysázena, jakmile to dovolí klimatické podmínky.

Rekonstrukce ulice přinese zejména zobousměrnění a nová parkovací místa, která jsou v lokalitě, kde se postavilo několik bytových domů, vzácným zbožím. „Až se ulice dokončí, bude nejspíš hezká. Ale třeba pro nás jsou nová parkovací místa k ničemu, protože tu zaparkují z pracáku nebo lidé z bytovek a stojí tu celý den. Naši zákazníci tak mají smůlu. Navíc tu ani nejsou stojany na kola,“ posteskl si zase Milan Vavřín z jedné z tamních prodejen.

Nyní dělníci kutají na úseku u obchodního domu Billa, kde budou do poloviny srpna pracovat na nové vozovce, úpravě chodníků a vzniku parkovacích míst. Poté se přesunou na úsek mezi ulici Železničního pluku a Rokycanova, tedy před ředitelství policie. Tato část má být hotová do konce září a mimo jiné v ní vznikne záliv pro autobusy, lokalita tedy bude nově obsluhována linkami MHD.

Usnadnit výjezd z ulice Na Spravedlnosti mají nově instalované semafory na křižovatce s ulicí S. K. Neumanna. Zatím zůstávají mimo provoz a čekají na elektrikáře, kteří na ně osadí elektroměr.

„Předpokládané spuštění světelné signalizace proběhne v první polovině září,“ doplnil Jan Dvořáček z Odboru majetku a investic.