Prvenství se snaží obhájit hnutí ANO v čele s primátorem Martinem Charvátem. „Každý rozhovor s občany je pro mě inspirací pro další práci. Zda v ní budu moci pokračovat ve stejné roli, je na voličích – těším se na jejich vysvědčení,“ uvedl Charvát.

Ten si však uvědomuje, že i pokud zvítězí, povolební vyjednávání budou složitá. „Vyhrát volby nestačí, musíte mít koaliční potenciál,“ konstatoval primátor. V krajských volbách ostatně ANO zvítězilo a nakonec muselo do opozice.

Velkými soupeři hnutí ANO jsou občanští demokraté. „Myslím, že i v Pardubicích má ODS reálnou šanci zvítězit a porazit Andrejovo kouzelné sluchátko,“ poznamenal lídr kandidátky Karel Haas, čímž narážel na billboardy, které zaplavily celou republiku. Andrej Babiš na nich deklaruje, že místní kandidát na primátora má číslo na jeho mobil.

V současné době je pardubické zastupitelstvo značně roztříštěné, je v něm celkem 9 stran. A zhruba 10 uskupení má šanci se tam dostat i tentokrát - pokud pokoří pětiprocentní hranici.

Právě kvůli rozdrobenosti a zvýšení volebního potenciálu se některá sdružení, která dosud v zastupitelstvu působila samostatně, rozhodla spojit. Pardubáci, Starostové a nezávislí a Patrioti Pardubic kandidují pod názvem Pardubáci společně. Pod hlavičkou Koalice pro Pardubice se pak spojili TOP 09, KDU-ČSL a Nestraníci.