Sraz radikálů a policejní manévry si o uplynulém víkendu užili obyvatelé obce Ochoz u Brna. Čeká v srpnu podobná „ostře sledovaná“ akce i Pardubice?

Pozvánka pořadatelů zní: „Dělnická strana a Svobodná mládež si vás dovolují pozvat na hudebně-politické odpoledne – Den svobody! Politickým mítinkem, který se bude konat 16. srpna, chtějí zástupci a příznivci Dělnické strany upozornit nynější politický systém, že se nechová ke svým občanům zcela korektně, ani tak, jak vždy slibuje v čase před volbami!“

Začátek akce stanovili organizátoři na 14:00 hodin v sobotu 16. srpna. Místo konání však chtějí oficiálně odtajnit až týden před samotnou akcí. Jednou z možností je Pardubicko.

Hudební část akce by měly zajistit tyto skupiny: Attack (CZ), Lobo (CZ), Syndicate (SK), Before The War (SK), Ken Mc Lellan (England - ballady). Většina z nich je považována za neonacistické kapely, například v textech skupiny Before the war se mimo jiné opěvuje i „svatá rasová válka“ a proslulý rasista David Lanea a jeho výrok: „Musíme dbát o ochranu a budoucnost bílých dětí.“ Dále se v souvislosti s koncertem hovoří o jedné dosud neupřesněné německé kapele.

Tetování schovat

Kromě politických projevů a hudby slibují organizátoři občerstvení a dokonce i zázemí pro rodiny v podobě dětského koutku. A také se už dopředu snaží vyhnout možným konfliktům se zákonem: „Mějte na paměti, že nacionální akce jsou Systému nepohodlné! Nedávejte mu záminku ke zbytečné perzekuci a šikaně! Dbejte pokynů pořadatelů!,“ nabádají na internetových stránkách účastníky akce.

Záminkou je v tomto případě myšleno například oblečení nebo tetování se zakázanou symbolikou odkazující k nacistickému Německu. Návštěvníci akce, která proběhla minulý víkend u Brna, problematická tetování přelepovali náplastí.

Kdo je pořadatel?

Dělnická strana, která hudebně–politické odpoledne s názvem Den svobody organizuje, stojí i za pochodem extremistů, kteří nedávno ve Svitavách požadovali propuštění Vlastimila Pechance, pravomocně odsouzeného vraha, který na diskotéce ve Svitavách před dvěma lety nožem ubodal Otu Absolona. Na tomto pochodu zaznělo od člena strany Ladislava Malého i toto: „Přátelé, kamarádi. Naše strana vydává vlastní noviny – Dělnické listy. Čím se tyto noviny liší od popsaného papíru, vydávaného našimi protivníky sionisty a zednáři?“

„Fašistickou rétorikou a symbolikou je tato strana doslova prodchnutá, stačí se podívat na jejich webové stránky. Loga, vyvedená v rudé, bílé a červené, která nápadně připomínají barevnou symboliku třetí říše. Dále se zde dozvíte, že Dělnická strana zakládá vlastní ‚Ochranné sbory’. Pod stejným názvem – Ochranný oddíl – Schutzstaffel (neboli SS pozn. red.) je zakládali i nacisté v Německu,“ vyjmenovává jen namátkou jeden z pardubických policistů.

Čekání na exces

„Jenže je v tom malý háček. Samozřejmě, je na první pohled jasné, že se jedná o neonacisticky profilovanou stranu, jenže její příslušníci moc dobře vědí, co ještě mohou říkat, aby tím policii nedali jakoukoliv záminku. Všichni víme, o co jde, ale dokud se nezmění legislativa, má policie víceméně svázané ruce a musí čekat jen na příležitostné excesy, kterých se mohou někteří jednotlivci dopustit,“ uvedl policista.