VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kdo nahradí linky do Ruska? Lety k moři či nízkonákladovky

Pardubice - Pardubické letiště přišlo v roce 2015 o pravidelné letecké spojení s Moskvou a Petrohradem.

19.1.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Petr Huňáček/www.lkpd.info

Rok Cestující

2015   59 260
2014   150 056
2013   184 140
2012   125 008
2011   65 246
2010   62 302
2009   49 032
2008   86 863
2007   93 659
2006   71 655
2005   49 165
2004   46 999
2003   28 392
2002   3 872
2001   1 814
2000   6 087

Pardubické letiště přišlo v loňském roce o 77 procent ruských cestujících. Vzhledem k tomu, že Rusko byla jediná země, se kterou měly Pardubice pravidelné linkové spojení, klesl počet přepravených osob ze zhruba 150 tisíc na 59 tisíc.

Výrazný úbytek cestujících pocítil i management společnosti East Bohemian Airport (EBA), v jejímž čele musel skončit ředitel Michal Červinka. Jeho nástupkyní se v září 2015 stala Hana Šmejkalová, která 22 let působila na různých manažerských pozicích v ČSA. Zdá se, že pardubičtí politici jsou s její prací spokojeni.

„Všechny kroky, které nový management dělá, ukazují, že jdeme správnou cestou. Například na konci ledna pořádá EBA konferenci cestovních kanceláří. Bez nového terminálu ovšem může letiště maximálně stagnovat," nechal se slyšet náměstek pardubického primátora Jan Řehounek.

Přišli o Moskvu 
i Petrohrad

Pardubické civilní letiště přišlo v roce 2015 o přepravce provozující pravidelné letecké linky mezi Pardubicemi a Moskvou či Petrohradem. EBA však má v hledáčku další dopravce, převážně nízkonákladové letecké společnosti, které projevily zájem o služby pardubického letiště.

„V porovnání s rokem 2014 nám loni ubylo 77 procent ruské klientely, naopak u pravidelných a charterových letů do dovolenkových destinací jsme zaznamenali třináctiprocentní nárůst, zejména u letů do Bulharska a Řecka. Polovina loni odbavených cestujících využila pardubické letiště k cestě na dovolenou," uvedla ředitelka letiště Hana Šmejkalová.

Na konci loňského roku také na letišti zaznamenali i mírný nárůst cargo přepravy. „To podporuje naše cíle rozvinout i cargo přepravu a to zvláště ve spolupráci s velkými společnostmi v regionu. Prioritní je naše spolupráce se společností Foxconn a propojení našich spojení na železnici," dodala ředitelka.

Proč přestali Rusové do Pardubic létat? Jedním z důvodů je pochopitelně extrémní propad ruského rublu, ale také rusko-ukrajinská krize a přísná pravidla pro vydávání víz včetně zavedení biometrických.

Významným faktorem ztráty cestujících z Ruska je ale podle ředitelky letiště také liberalizace přepravního trhu mezi Českou republikou a Ruskem a následné uvolnění pravidel na trase Praha – Moskva, kdy přepravní práva získali další dva dopravci. Transaero Airlines, které do té doby provozovalo linku Moskva – Pardubice, přesunulo své aktivity na trasu Moskva – Praha. Po bankrotu této ruské letecké společnosti přišlo letiště i o linku Pardubice – Petrohrad.

Pracují na rozvoji dopravy k moři

„Neustále pracujeme na rozvoji dovolenkové dopravy, letos budou z pardubického letiště odlétat klienti na dovolenou do bulharského Burgasu, na řecký ostrov Rhodos, na tureckou riviéru do Antalye, do Černé Hory a Albánie. Nevzdáváme ani boj o ruský trh. Od září loňského roku jsme již oslovili několik ruských dopravců a intenzivně jednáme o převzetí uvolněné kapacity po Transaero Airlines. Zájem ze strany nejen ruských dopravců o naše letiště stoupl i poté, co jsme oznámili posun v přípravě výstavby letištního terminálu, který je zásadní podmínkou našeho dalšího rozvoje," řekla Hana Šmejkalová.

Z mezinárodních statistik vyplývá, že letecká přeprava neustále roste a dopravci hledají pro nová spojení převážně menší regionální letiště, která jsou pro ně levnější.

„Pro pardubické letiště je důležité získat nové pravidelné dopravce z řady nízkonákladových společností. Tyto aktivity však nejsou možné bez podpory regionu a majitelů letišť, " upozornila ředitelka letiště.

„Současné vedení se snaží letiště rozvíjet i v dalších oblastech, počítá se třeba s rozvojovými plochami kolem letiště. Dříve se spoléhalo pouze na ruskou klientelu," poznamenal primátor Pardubic Martin Charvát.

Autor: Lukáš Dubský

19.1.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
MALVÍNA MALÁ se narodila 5. prosince v 16 hodin a 15 minut. Měřila 48 centimetrů a vážila 3290 gramů. Maminku Hanu podpořil u porodu tatínek Josef. Doma v Němčicích na nového sourozence čeká devítiletá Nela.
5

OBRAZEM: Nově narozená miminka z Pardubicka

Životní pojištění, ilustrační foto

Pojištění pracovní neschopnosti může vytrhnout trn z paty

Oheň popálil muže v obličeji

Pardubice – Hasiči zasahovali na pardubickém sídlišti.

Česko zasáhne extrémně silný vítr. Meteorologové doporučují zajistit okna

Ve východních Čechách, na Českomoravské vrchovině a na Moravě a ve Slezsku bude během dnešního odpoledne zesilovat vítr. Od večera do úterního rána může místy v nárazech v nižších polohách dosahovat rychlosti kolem 90 km/h, ojediněle kolem 110 km/h, na hřebenech hor pak kolem 145 km/h.

Juniorské prsteny s nápisem NBA čekají na nové majitele

Pardubice – Kdo by neznal tři magická písmena NBA… Označující nejslavnější ligu světa šíří jméno basketbalu napříč celou planetou. Také v českých luzích a hájích je o NBA hodně slyšet. A to nejen díky Tomášovi Satoranskému, který je aktuálně jediným Čechem v zámořské soutěži, ale také díky mládežnické obdobě soutěže. Už před tím ji proslavil holický odchovanec Jiří Welsch. A právě nedávná posila BK JIP Pardubice se stala ambasadorem české Juniorské NBA.

Zastupitelé budou jednat o spalovně

Pardubice – Zasedání pardubického zastupitelstva, které se uskuteční ve čtvrtek 14. prosince mimořádně už od 12 hodin, má na programu například projednání odkupu spalovny nebezpečného odpadu od společnosti AVE CZ, smluvní dokumentaci pořízení sídla ČSOB Pojišťovny nebo záměr výstavby terminálu B a terminálu Jih.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT