Kdo podal trestní oznámení na předsedu pardubické ODS Jiřího Janků? Lídr občanských demokratů v podzimních komunálních volbách je přesvědčen, že za celou událostí stojí jeho bývalí kolegové z ODS Jiří Lejhanec a Pavel Nevečeřal, kteří přešli do nového sdružení Patrioti Pardubic.

„Jiří Janků médiím sděluje, že za tímto trestním oznámením jsou lidé, kteří z ODS odešli a nyní se podílejí na činnosti politického sdružení Patrioti Pardubic. Oblastní předseda ODS se snaží vlastní problémy přenášet na ty, kteří s nimi nemají nic společného. Žádný orgán Patriotů nejednal o jakémkoliv trestním oznámení, ale ani se nijak nezabýval neprůhledným financováním pardubické ODS," uvedl v prohlášení Patriotů jejich lídr Jiří Lejhanec s tím, že se od vnitřních problémů ODS distancují.

Na webu mají článek o ODS

Podle Jiřího Janků ovšem není pravda, že by se Patrioti financováním ODS nezabývali. „Pokud se člověk podívá na jejich webové stránky, tak už tam asi tři měsíce visí článek, který dokazuje, že se o situaci v ODS zajímají," upozornil oblastní předseda „odéesky".

Jiří Janků je tento týden pozván na policii, která trestní oznámení prošetřuje. Teprve tam se dozví, zda je text anonymního oznámení shodný s tím, který se objevil v médiích. „Trestní oznámení samozřejmě může podat každý. Ale fakt, že se objevilo v médiích, ukazuje, že je to snaha o skandalizaci ODS," podotkl zastupitel Petr Klimpl.

A čeho se měl Jiří Janků dopustit? Trestní oznámení ho viní ze zcizení peněz sdružení, obelhání dárců a z vlastního obohacení při kampani před sněmovními volbami v roce 2013. Další prostředky údajně získal z neférových výběrových řízení pro město Pardubice, Pardubický kraj a jejich organizace. Celkem se měl neoprávněně obohatit zhruba o čtvrt milionu korun.

Jiří Janků veškerá obvinění odmítá, také vnitřní kontrola ODS nepřišla na to, že by byly ze stranických účtů odčerpány nějaké peníze.

Předseda oblastní ODS ovšem zasahoval do volební kampaně i skrze účty Nadačního fondu Pardubice podle Vás, pomocí nichž podporoval kandidaturu děkana pardubické univerzity Simeona Karamazova, který se nakonec do Poslanecké sněmovny jako jediný z Pardubického kraje dostal.

Kauza prý může poškodit eBránu

Celá kauza může prý poškodit rovněž společnost eBrána, jejímž je Janků spolumajitelem.

„Trestní oznámení pošpiňuje dobré jméno společnosti a jejích zákazníků. Vymezujeme se proti tomu jako vůči křivému obvinění," sdělila vedoucí marketingového oddělení společnosti eBrána Hana Vaisová.