V Pardubickém kraji působilo v loňském roce 269 zubních lékařů a devět ortodontistů – specialistů na problémy s postavením zubů. Na každého lékaře tedy připadá téměř 1900 pacientů. Stomatologů je nedostatek, jejich věkový průměr se zvyšuje a absolventů je málo. Čím to je?
„Zájemců o studium je dost, problém je jinde. Fakulta na nás nedostává od státu dostatečné dotace, a proto nemůže přijmout tolik studentů,“ uvedla studentka zubního lékařství Iva Novotná. Studium jednoho studenta zubního lékařství stojí ročně 180 tisíc korun. Stomatologické fakulty ale dostávají dotaci jen 120 tisíc korun. „U studia zubařiny je potřeba specifické vybavení. Nejdražší jsou zubařská křesla,“ vysvětlil finanční náklady lékař Zdeněk Mareš.
Předseda Oblastní stomatologické komory se sídlem v Litomyšli, zubní lékař MUDr. Stanislav Adamec potvrzuje, že stomatologů je málo. „Fakulty přijímají stále málo posluchačů. Dávají přednost zahraničním studentům, kteří jsou pro ně ekonomicky zajímavější. Například v Hradci Králové jednu ze dvou tříd navštěvují zahraniční studenti, kteří si výuku plně platí. Dotace na jednoho studenta jsou opravdu nízké. Produkovat zubní lékaře se nevyplácí, protože vysokoškolské studium je výrazně dražší než studium jiných oborů. Řadu věcí si studenti již dnes musí kupovat sami, například základní sadu ošetřovacích instrumentů,“ říká Stanislav Adamec.
Slyším vrtačku a omdlel bych
Na Pardubicku existují lidé, kteří marně shání kvalitního zubního lékaře, ale jsou také tací, kteří svého zubaře sice mají, ale nechodí k němu – třeba i několik let.
„Jakmile uslyším zvuk zubní vrtačky, obcházejí mě mrákoty a zpravidla prchám již z čekárny,“ sdělil našemu Deníku třiatřicetiletý Václav z Holic, který až do maturity žádnými problémy se zuby netrpěl. „Neměl jsem jediný kaz a nikdy mi žádný zub zubař netrhal. Pravidelné školní prohlídky mi proto nedělaly problémy. Dodnes ale vidím svého spolužáka, který při každé prohlídce opouštěl ordinaci s krvavým tamponem v ústech, a to se mi opravdu nelíbilo. Po maturitě se objevil první kaz a nakonec došlo i na extrakci,“ řekl Václav, ale doplnil, že tehdy jej k návštěvě zubního lékaře dohnala až bolest zubu.
„Už nepomáhaly ani utišující léky, bolest byla tak velká, že jsem večer vyrazil do pardubické nemocnice na pohotovost, kde mi zkažený zub vytrhli. Pořád slyším to křupání v hlavě. Druhý den jsem byl ovšem hrdina a objednal se na preventivní prohlídku. Když ale přišel ten den, omluvil jsem se a od té doby jsem lékaře navštívil až asi za tři roky, kdy mě opět bolel zub,“ zakončil Václav a dodal, že má nyní stejný problém. Zatím ale prášky zabírají.
Je libo třeba zubní sprchu?
Ten, kdo se chce o své zuby starat opravdu precizně, se dnes už nemusí spokojit „jen“ se dvěma preventivními prohlídkami ročně a s obyčejným zubním kartáčkem a pastou. Dnes již existuje i v ústní hygie〜ně řada „vychytávek“.
Jsou to ústní vody, mezizubní kartáčky, dentální nitě, párátka s přídavkem minerálů, škrabky na jazyk, zubní sprchy a řada dalších výrobků.