Historicky první pardubický triumf se datuje do roku 2007, druhý v kategorii PRO získali v roce 2015. A nyní, o tři roky později, slavil Sokol s omlazeným týmem třetí prvenství. To mu zajistilo pro příští ročník turnaje účast v kategorii ELITE.

Pouze jedno zaváhání

Pardubice nevstoupily do turnaje příliš ideálně. V prvním duelu proti Chomutovu jen marně dotahovaly gólovou ztrátu. Vzápětí si spravily chuť proti švédskému Team Thorengruppen Ungdom, který rozstřílely. Potom s přehledem zdolaly pražskou Acemu a ze skupiny postoupily ze druhé příčky. To určilo, že se v prvním kole vyřazovacích bojů střetly s 1. MVIL Ostrava Woow. Soupeře deklasovaly a rovněž v osmifinále lotyšské Rubene absolutně nešetřily.

Čtvrtfinále je vždy tenkou linií mezi úspěchem a neúspěchem. Na sokoly vyšla slovenská reprezentace do devatenácti a moc šancí nedostala. Výhry katapultovala Východočechy do hry o medaile. Speciální souboj na ně čekal v semifinále. Narazili znovu na Chomutov, které vše spočítali i s několikanásobně vyššími úroky.

Zbýval poslední krůček. Pardubičtí florbalisté vyzvali v souboji o zlato švédský RIG Umeå IBF. Rychle inkasovali, ovšem stejně rychle vyrovnali a potom převzali střelecké otěže. Ač byl zápas vyrovnaný do černého mířili už jen Pardubáci.

Důležitá prověrka

„Turnaj byl pro nás velice důležitý vzhledem k jeho termínu ke konci přípravy. Do začátku sezony zbývají pouze týdny, a tak je třeba již některé věci vyladit a dotáhnout. Naším cílem bylo odehrát co nejvíce zápasů se zlepšujícím se herním projevem. Nakonec jsme jich odehráli maximum možných. Troufám si tvrdit, že i hra šla postupem turnaje nahoru a některé herní prvky jsme si již osvojili. Většina utkání byla o nás a o tom, jak zvládneme převahu na míčku a překonat obranu soupeře. Jsem rád, že toto hráči zvládli, protože to nikdy není jednoduchá situace,“ ví z vlastní hráčské zkušenosti trenér Ladislav Štancl.

Pardubice hodily soupeřům v nejvyšší soutěži rukavici.

„Vítězství v turnaji je taková odměna za poslední dny, které jsme strávili všichni společně a za úsilí, které jsme do toho všichni vložili. Naším hlavním úkolem nyní je, aby nám tento výsledek sloužil jako odrazový můstek do sezony. Nesmíme dopustit, aby nás to naopak zbrzdilo. Stále před sebou máme spoustu práce a zápasy v Tipsport Superlize budou úplně o něčem jiném,“ správně tuší hlavní kouč Ladislav Štancl.

Sokolův zlatý let
Základní skupina: Sokol Pardubice – Florbal Chomutov – 2:3, Sokol Pardubice – Team Thorengruppen Ungdom SK (Švéd.) 8:2, Sokol Pardubice – ACEMA Praha Unyp 4:1.
1. kolo play off: Sokol Pardubice – 1. MVIL Ostrava Woow 10:0.
Osmifinále: Sokol Pardubice – Rubene (Lot.) 8:0.
Čtvrtfinále: Sokol Pardubice – Slovensko U19 4:1.
Semifinále: Sokol Pardubice – Florbal Chomutov 7:0.
Finále: Sokol Pardubice – RIG Umeå IBF (Švéd.) 4:1.