Částka, kterou věřitel za TechnoPark požaduje, však na dluhy prý stačit nebude.
„Hlavní věřitel žádá téměř 170 milionů korun, což dluhy nepokryje. Zároveň se prodají nemovitosti První majetkové, kde figuroval stejný vlastník. Zájem je na tom, aby celá věc byla vyřízena do konce roku, aby obě kupní smlouvy byly podepsané," sdělil David Letošník, insolvenční správce společnosti První majetková.
Vypadal jako ambiciózní projekt
TechnoPark za 450 milionů korun vypadal jako ambiciózní projekt, který se měl zaměřovat hlavně na firmy v automobilovém průmyslu. Navíc obdržel evropskou dotaci ve výši 300 milionů korun. Problémy na sebe ale nedaly dlouho čekat.
Pět let se jej s obtížemi podařilo udržet, což je podmínka, aby žadatel nemusel dotace vracet. Letos společnost skončila v úpadku a dluží 244 milionů korun.
TechnoPark vlastní několik nájemních hal, První majetkové patří parkoviště, budova vrátnice a jedna hala mimo areál TechnoParku. Původně se majetek obou firem měl prodávat najednou, ale některým věřitelům se to podle dokumentů zveřejněných v insolvenčním rejstříku nelíbilo. Jistotu navrácení dluhů by měli jen zajištění věřitelé. Prodá se proto zvlášť.
„Společným zpeněžením by došlo k poškození věřitelů v obou případech," uvedl advokát Josef Smutný, který zastupuje firmu Free Zone.
Dojde na dražbu nebo přímý prodej?
Hlavní věřitel TechnoParku, společnost Geosan Group, preferuje přímý prodej zájemci, který nabídne téměř 170 milionů korun. Za majetek druhé firmy by se podle insolvenčního správce Davida Letošníka dalo získat zhruba šedesát milionů korun.
„Dosud obdržené předběžné nabídky na odkup majetkové podstaty výrazně převyšují nejnižší podání navrhované zvažovanými dražebníky," uvedl advokát Geosap Group Daniel Thelen.
O areál se teď zajímají především investorské skupiny, které by haly dál pronajímaly nebo areál rozšířily, protože prázdné pozemky tam ještě jsou. Závazně se zatím žádný zájemce nevyjádřil.
„Zájemců je vždycky hodně, kupců málo. Většinou se zajímají investorské skupiny, protože dnes najdete těžko firmu, která by potřebovala areál obdobného typu jen pro sebe," podotkl David Letošník.
TechnoPark Pardubice měl méně obvyklou právní formu. Vznikl jako komanditní společnost před devíti lety. Komanditisty jsou Pardubický kraj, Univerzita Pardubice a společnost Free Zone, v níž drží Pardubice 30 procent akcií. Tyto subjekty však o ničem nerozhodují.
Řekli o TechoParku
„O tento projekt byl mezi obchodníky, diplomaty a politiky velký zájem. Oceňovali především dobrou myšlenku, která spojuje podnikání s výzkumem a vědou," řekl Roman Línek, vicehejtman Pardubického kraje. (TechnoPark a pivo bodovaly 25.5.2007)
„Je to pro nás velká šance. Budu rád, když naši studenti i zaměstnanci využijí technopark k uskutečnění svých nápadů," konstatoval zástupce rektora Univerzity Pardubice Miroslav Ludwig.
„Rádi bychom udrželi chytré hlavy našich lidí doma a přitahovali sem lidi s odvážnými nápady odjinud," řekl vicehejtman Pardubického kraje Roman Línek. (Špičkový park má udržet chytré hlavy v Pardubicích 28. 10.2007)
„Věříme však, že se podaří prokázat životaschopnost TechnoParku a udržitelnost tohoto projektu do jara příštího roku, aby nebylo nutné vracet třistamilionovou dotaci z Evropské unie," nechala se slyšet Štěpánka Fraňková. (Ukázalo se, že Město TechnoParku pomoct nemůže 16. 8. 2011)