Až do 26. dubna můžete hlasovat v anketě o Dobroděje Pardubicka.
Klub přátel Pardubicka slaví letos padesáté výročí svého vzniku. Jednou z mnoha akcí, které pro obyvatele Pardubic připravil, je i anketa Dobroděj Pardubicka.

Hlasování v anketě se uskuteční ve dvou kolech. V prvním kole mohou účastníci do 26. dubna tipovat jakoukoliv osobnost (současnou či historickou), která pro Pardubice vykonala nejvíce. Po skončení prvního kola budou všechny hlasy sečteny a pět osobností, které dostanou nejvíce hlasů, postoupí do druhého kola.

Ze všech účastníků ankety bude vylosován jeden, který obdrží hodnotné ceny. Dobroděj Pardubicka bude vyhlášen jako součást Večera pardubických Dobrodějů 11. června v Pardubickém pivovaru.

Hlasovat může opravdu každý

Tipovat Dobroděje Pardubicka můžete v prvním kole buďto prostřednictvím formuláře umístěného na internetových stránkách Klubu přátel Pardubicka. Anketní kupony jsou k dispozici také v kanceláři Klubu přátel Pardubicka v Klášterní ulici nebo v knihkupectví Mozaika na pardubickém nádraží. Na obou výše jmenovaných místech je možné vyplněné anketní kupony také odevzdávat a to až do 26. dubna.

„Koho veřejnost vybere za Dobroděje Pardubicka, lze nyní těžko odhadovat. Do historie Pardubic se významně zapsalo hned několik osobností, které by mohly být možná kandidáty na nejvyšší příčky ankety," informoval jednatel Klubu přátel Pardubicka Jan Řeháček.

„Mohou to být například první pražský arcibiskup Arnošt z Pardubic nebo Vilém z Pernštejna, ale i jeho syn Vojtěch z Pernštejna či Vojtěchův bratr Jan z Pernštejna. Známou osobností byl také například baron Artur Kraus, Pardubice určitě proslavil také Jan Kašpar," nechal se slyšet Jan Řeháček.

Zásluhy za dnešní podobu města

„Opomenout nelze ani významné pardubické starosty. Například František Hoblík, František Kuchynka byl starostou města na počátku 20. století. Za jeho starostování bylo postaveno divadlo, jez profesora Záhorského přes Chrudimku, novoměstská měšťanská škola, kovový most přes Chrudimku, byly založeny sady na Vinici, včetně vodojemu. Jeho nástupce Josef Prokop byl iniciátorem výstavby dnešního náměstí Republiky, budovy okresního úřadu, spořitelny u Zelené brány nebo nové reálky. Devět let byl starostou města Vojtěch Znojemský, který v roce 1931 provedl prezidenta Masaryka Výstavou tělesné výchovy a sportu," zakončil výčet pro náš Deník Jan Řeháček.