Jedna strana slibuje, že se nenechá sežrat vlky, druhá proklamuje, že změnila Pardubice, třetí tvrdí, že krajské město rovnou nakopne. Ať už je jejich slogan jakýkoli, jedno mají společné – usilují o post primátora.

O obhajobu vítězství se v říjnových volbách bude snažit současný primátor Martin Charvát (ANO), který svůj záměr znovu kandidovat a pokračovat v práci proklamoval už na konci loňského roku. A jeho šance nejsou zrovna malé – stačí se podívat na celostátní vysoké preference hnutí Andreje Babiše.

Jenže vítězství ve volbách ještě nemusí nic znamenat. Ilustruje to případ krajských voleb, kdy ANO sice vyhrálo, ale tehdejšímu lídrovi – náměstku primátora Janu Řehounkovi se nepodařilo sestavit koalici, a tak do hejtmanského křesla podruhé usedl Martin Netolický z ČSSD. „Vyhrát volby nestačí, musíte mít koaliční potenciál,“ řekl Charvát.

Aspirantem na post primátora je i Karel Haas, který vede kandidátku ODS.

Kromě něj se na listině nacházejí také zastupitelé Petr Klimpl a Jan Mazuch, na čtvrtém místě je pak bývalý dlouholetý ředitel pardubické městské policie Petr Kvaš. „V ODS nezapomínáme na zkušené politiky, kteří pro nás pracují dlouhodobě. V první desítce jsme ale chtěli mít hodně nových tváří,“ uvedl Haas.

Primátoři Pardubic
1990–1993 Zdeněk Stránský
1993–1994 Hana Demlová
1994–1998 Libor Slezák
1998–2006 Jiří Stříteský
2006–2010 Jaroslav Deml
2010–2014 Štěpánka Fraňková
od 2014 Martin Charvát

Lídrem ČSSD je současný náměstek primátora Jakub Rychtecký. „Pro příští období jsou nachystané investice ve výši tří miliard korun, mezi naše priority patří Dukla sportovní, rekonstrukce Letního stadionu nebo Centrální polytechnické dílny a galerie v areálu Automatických mlýnů,“ poznamenal Rychtecký.

Zkušeným politikem je také lídr komunistů, exposlanec Václav Snopek, který je v současné době městským i krajským zastupitelem. Na druhém místě kandidátky je Roman Harmat, dále Otakar Kovařík, Lukáš Filip, Pavel Studnička či Radim Fülle. „Chceme i po příštích volbách být aktivní při prosazování našeho programu ve prospěch občanů Pardubic,“ řekl Snopek.

První místo kandidátky Sdružení pro Pardubice (SPP) obsadil šéf pardubického dopravního podniku Tomáš Pelikán. Na druhém místě je ředitelka nemocnic v Pardubicích a Chrudimi a bývalá primátorka Štěpánka Fraňková, na šestém místě hokejová legenda Vladimír Martinec. „Na naší kandidátce máme známé osobnosti i novou krev. Jde o lidi z praxe. Něco dokázali a chtějí se podílet na rozvoji Pardubic,” přiblížil Pelikán.

Výstavba obchvatů

Primátorem by se chtěl stát i starosta Svítkova Petr Králíček z uskupení Pardubice pro lidi. Zaměřit se chce na zrychlení výstavby obchvatů a stávající radnici vyčítá postup kolem spalovny. „Na velké radnici jsme ochotni domluvit se s kýmkoliv, i když máme zásady, ale to není na škodu. Vylučujeme však shodu s extremistickými skupinami, mám tím na mysli především SPD,“ dodal Králíček.

Řada menších uskupení hodlá spojit síly. Pod názvem Pardubáci společně jdou do voleb Pardubáci, Starostové a nezávislí a Patrioti Pardubic. Jejich lídrem je bývalý náměstek primátorky František Brendl. „Doba je zlá, a to nejen na republikové úrovni, kde dochází k rehabilitaci komunistů, ale i v krajských městech, kde jsou ve vedení lidé, kteří s politikou nemají zkušenosti. Trendy velké politiky, především arogance a netransparentnost, bohužel zasahují i do naší politiky komunální,“ řekl Brendl.

Společnou kandidátku s názvem Koalice pro Pardubice budou mít TOP 09, KDU-ČSL a Nestraníci. Povede je současná zastupitelka za TOP 09 Ludmila Ministrová, na druhém místě bude zastupitel za KDU-ČSL František Weisbauer, číslem tři onkolog Vít Ulrych (KDU-ČSL). „Zrealizujeme nové autobusové nádraží tak, aby zajišťovalo pohodlnou návaznost mezi spoji železniční i městské hromadné dopravy. Naše populace stárne, takže nadále budeme podporovat rozšiřování lůžkových kapacit v domovech pro seniory,“ popsala Ministrová.

Kandidují i nováčci

Ve volbách nebudou chybět ani nováčci – Česká pirátská strana, kterou vede Ondřej Karas. Chtějí se zaměřit se na témata otevřenosti, digitalizace a transparentnosti. „Cílíme minimálně na sedm zastupitelských mandátů a pokud se nám podaří nalézt programovou shodu se zvolenými stranami, rádi bychom se zapojili do vedení tohoto města,“ uvedl Karas.