„Věřím, že se i přes možný odchod Británie z Evropské unie, vztahy na vědecké úrovni nebo ve výměně studentů nezmění,“ sdělil rektor Univerzity Pardubice Jiří Málek. V to samé doufá i velvyslanec. „Nechceme přijít o skvělé české studenty, kteří studují v Británii. Stejně tak chceme pro naše studenty zachovat možnost poznat jiné kultury. Myslím, že zahraniční pobyty studenty obohacují, otevírají jim mysl,“ okomentoval Archer.

Zároveň podle velvyslance motivují studenty k větší píli. „V dnešním světě studenti soupeří o místo nejen s ostatními ze svojí země, ale z celého světa. Podle mého studenti musí pracovat mnohem tvrději než kdysi my,“ pronesl Brit.

Velvyslanec Spojeného království Velké Británie a Severního Irska v České republice Nicholas Stewart Archer na návštěvě Univerzity Pardubice.

Společně s rektorem univerzity Málkem pak zasadil dub – britský národní strom, mezi pavilony studentských kolejí. „Okolní prostředí studenty může hodně ovlivnit. Zdejší prostory jsou velice moderní a inspirativní, líbí se mi tu,“ řekl Archer. Pochválil také město. „Byl jsem se podívat na zámku a u Labe. Pardubice jsou krásné. Kdybych byl student, miloval bych to tady,“ podělil se velvyslanec.

Odpoledne se sešel s pardubickým primátorem Martinem Charvátem a hejtmanem Pardubického kraje Martinem Netolickým. Jeho excelence se chce do Pardubic znovu podívat při příležitosti otevření opravené radnice. Vzpomenul také Velkou pardubickou, kam by se letos opět rád podíval.

Kateřina Bečková