Mladý Will Shakespeare má tvůrčí krizi zrovna v době, kdy slíbil novou hru hned dvěma divadelním principálům. To změní až setkání s bohatou Violou de Lesseps, do které se dramatik zamiluje. Viola je však zaslíbena někomu jinému a k nezdaru odsouzená láska inspiruje Shakespeara k napsání tragédie Romeo a Julie.

Chytrý scénář Marca Normana a Toma Stopparda kombinuje milostnou dějovou linku s atraktivním konceptem divadla na divadle, osudovou lásku doplňují četné zábavné momenty. Znalce Shakespearových her potěší odkazy na jeho díla i skutečné životní peripetie.

Bohaté kostýmy

Režisér Petr Novotný se rozhodl pojmout inscenaci jako velkou kostýmní podívanou, takže divák má po celou dobu na co koukat. Jednoduchou, ale funkční scénu Ivo Žídka doplňují bohaté historizující kostýmy Romana Šolce.

Zamilovaný Shakespeare je také vděčnou hereckou příležitostí pro ústřední pár. Josef Láska hraje Willa jako člověka uzavřeného v „divadelní bublině“, kterého láska k Viole přivádí k tvrdému střetu s okolním světem a jeho přísnými pravidly.

V roli Violy musí Jana Ondrušková zvládnout nejen polohu cílevědomé a předem prohranou bitvu bojující ženy, ale rovněž převlekovou úlohu mladého herce. Jen převlek za muže totiž Viole dovolí na pár okamžiků stanout na prknech, která znamenají svět. Obyčejná lovestory tak může ukrývat i věčné téma boje za vlastní svobodu proti nesmyslným nařízením.

V menších rolí zaujmou hlavně Josef Pejchal jako trochu ješitný glosátor Marlowe či Jindra Janoušková v úloze bodré chůvy.

I když by místy neškodilo trochu ubrat ze sentimentu, je skoro jisté, že tato romantická komedie bude oblíbeným kusem, který by měl diváky bavit i dojímat.

Hodnocení Deníku: 70 %

Jana Ondrušková a Josef Láska v inscenaci Zamilovaný Shakespeare.
Shakespearova zakázaná láska bude dojímat i bavit